Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 17.06.2024 i noc 17/18.06.2024

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia porywistego wiatru, opadów dużego gradu, w mniejszym stopniu z powodu intensywnych opadów deszczu.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 17.06.2024 i noc 17/18.06.2024

Nowy tydzień rozpocznie się dosyć dynamicznie na północnym zachodzie, zachodzie i miejscami w centrum Polski. Tam spodziewane są burze o charakterze pojedynczych komórek z tendencją do łączenia się w większe systemy wielokomórkowe. Zwiększona dynamika atmosfery sprzyjać będzie powstaniu superkomórek burzowych, podczas których zjawiska towarzyszące będą bardziej nasilone. Burze pojawią się w godzinach popołudniowych i będą przemieszczać się na północny wschód. Ostatnie wyładowania mogą pojawić się również w godzinach nocnych.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współwystępujące:

  • Porywy wiatru do ok. 70-80 km/h, w przypadku wystąpienia układu liniowego bądź superkomórek nawet do ok. 90 km/h,
  • opady gradu do ok. 2-3 cm, szczególnie w burzach superkomórkowych,
  • opady deszczu do ok. 15-20 mm/h.

OMÓWIENIE:

…Cały obszar objęty możliwością wystąpienia burz, w tym 1. stopień zagrożenia…

Nad Polskę napływać będzie dość wilgotna i niestabilna masa powietrza, w której możliwy będzie rozwój chmur konwekcyjnych. Energia chwiejności na ogół będzie najwyżej umiarkowana, do ok. 1000 J/kg (punktowo niektóre modele sugerują do ok. 1200 J/kg), ale przeważnie będą to wartości rzędu 500-800 J/kg (dla cząstki z warstwy granicznej). Co jednak ważne, warunki takie nałożą się na wzmożony przepływ powietrza oraz podwyższone wartości uskoków wiatru. W warstwie 0-6 km (DLS) uskok wyniesie do ok. 15-18m/s, zaś w warstwie 0-3 km do ok. 10m/s. Zaznaczy się też pewien skręt wiatru wraz ze wzrostem wysokości, chociaż zmiana kierunku wiatru nie będzie duża – hodografy będą na ogół dość proste, zgodne z przepływem.

Najkorzystniejsze warunki – pod względem możliwości rozwoju gwałtownych zjawisk atmosferycznych, a w szczególności silnego wiatru oraz dużego gradu – będą panować na północy kraju, a w szczególności na całym Pomorzu i częściowo na Kujawach. Doprowadzi to do rozwoju konwekcji o dość izolowanym charakterze, chociaż stopniowo będą powstawać niewielkie klastry. Wiele wskazuje na rozwój burz superkomórkowych, które będą przynosić opady gradu – na ogół średnica nie powinna przekraczać 2-3 cm, jednak przy wystąpieniu burzy izolowanej, o dobrej wentylacji, możliwy jest opad gradu ok. 4 cm i porywy przekraczające 80-90 km/h.

Burze generalnie rozwijać się będą na całym obszarze prognozy, będą związane z lokalnymi zbieżnościami, ale dzięki temu powinny zachować dość rozproszony charakter, a część pozostanie wręcz izolowana. Nieco większa liczba burz, prawdopodobnie w formie niezbyt zorganizowanej linii (układu wielokomórkowego) wkroczy późnym popołudniem znad Niemiec nad lubuskie i zachodniopomorskie, przesuwając się na północny wschód, a zagrożeniem będą w tym przypadku głównie porywy wiatru.

Z uwagi na niepewny zasięg warunków korzystnych dla opadów dużego gradu oraz pokrycia ilościowego burzami, w godzinach porannych możliwa jest aktualizacja prognozy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.