Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 21.06.2024 i noc 21/22.06.2024

AKTUALIZACJA PROGNOZY SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.06.2024 godz. 14:30 UTC do 22.06.2024, godz. 06:00 UTC

3. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo zachodniej i częściowo środkowej części Polski, głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu, opadów bardzo dużego gradu oraz trąby powietrznej.

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski centralnej, południowej oraz północno zachodniej, głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz w mniejszym stopniu trąby powietrznej.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie dla północno zachodniej części kraju i pasa w części południowo wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu.

PODSUMOWANIE/AKTUALNA SYTUACJA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 21.06.2024 i noc 21/22.06.2024

Aktualne obserwacje potwierdzają występowanie wyjątkowo niebezpiecznych warunków pod kątem możliwości wystąpienia silnych burz nad terenem Polski oraz Czech. Duża, miejscami bardzo niestabilność pokrywa się z występowaniem umiarkowanych do silnych uskoków wiatru – potwierdzają to warunki z sondaży aerologicznych w Pradze, Prostejovie i we Wrocławiu. Warunki te będą się jeszcze zaostrzać wraz z wejściem zatoki niskiego ciśnienia w godzinach wieczornych.

Aktualnie przez Niemcy przemieszcza się strefa burz (w tym superkomórka burzowa), która wkroczy nad Polskę w rejonie środkowej części woj. lubuskiego ok godz. 17. Rozwój zjawisk konwekcyjnych obserwowany jest również dalej na południe, w pasie sięgającym przez wschodnie Niemcy i zachodnie krańce Polski aż po południowe Czechy. W momencie inicjacji tworzenia się chmur Cumulonimbus, konwekcja ma charakter wręcz eksplozywny. Ze względu na spore wartości uwodnienia troposfery oraz jednoczesny stosunek zmieszenia ok. 14 g/kg burze będą wykazywały bardzo dużą aktywność elektryczną.

Początkowo burze będą miały formy superkomórek, łączących się stopniowo w formy wielokomórkowe. Następnie prognozowane jest powstanie mezoskalowego układu konwekcyjnego z wbudowaną linią szkwału w formie bow echo. Układ będzie przemieszczać się w kierunku północno wschodnim, jednocześnie dobudowując się od południa. Przejściowo może ulec dezintegracji w czasie przechodzenia przez Sudety, szczególnie rejon Karkonoszy. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że prognozy wskazują na ryzyko rozwoju długotrwałej i rozległej burzy wiatrowej z bardzo silnymi, punktowo niszczącymi porywami wiatru. Nie jest wykluczone, że burza ta będzie mogła być sklasyfikowana jako derecho.

Reasumując czasie trwania burz należy mieć na uwadze zjawiska współtowarzyszące:

  • porywy wiatru o prędkości do 100-130 km/h, a miejscami więcej (nawet ponad 140 km/h);
  • intensywne opady deszczu i łączne sumy do ok. 50-60 mm,
  • opady gradu do ok. 4-6 cm, a w pojedynczych przypadkach powyżej 6-8 cm (zagrożenie związane z wystąpieniem superkomórki burzowe);
  • trąba powietrzna (w tym możliwa trąba o umiarkowanej lub dużej sile).

SYTUACJA JEST NIEZWYKLE GROŹNA!
Aktualne ostrzeżenia wydane w czasie rzeczywistym można śledzić w serwisie SkyPredict2.

ZACHĘCAMY DO ŚLEDZENIA NASZYCH MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH, SZCZEGÓLNIE PROFILI NA PORTALACH FACEBOOK ORAZ X (TWITTER).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.