Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 22.06.2024 i noc 22/23.06.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.06.2024, godz. 06:00 UTC do 23.06.2024, godz. 06:00 UTC

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej, południowo-wschodniej i częściowo centralnej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego i bardzo dużego gradu, nawalnych opadów deszczu i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany na zachód od strefy 2. stopnia zagrożenia (środkowa, częściowo zachodnia i północna część Polski) głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna na dzień 22.06.2024 i noc 22/23.06.2024

Wschodnia połowa Polski w sobotę w ciągu dnia będzie znajdować się jeszcze pod wpływem gorącego i chwiejnego powietrza pochodzenia zwrotnikowego, jednak chłodny front atmosferyczny z tendencją do wytwarzania zafalowań będzie to powietrze stopniowo wypychał na wschód. Już od rana na południu, w centrum i na wschodzie kraju możliwe jest występowanie układów burzowych w różnych fazach rozwoju oraz o różnym typie organizacji. Przeważać będą układy wielokomórkowe, jednak nie wyklucza się 2-3 superkomórek z opadami dużego i bardzo dużego gradu oraz nawalnymi opadami deszczu. W burzach wielokomórkowych mogą występować silne i bardzo silne porywy wiatru. W godzinach porannych potencjał na występowanie szczególnie intensywnych zjawisk współtowarzyszących powinien być ograniczony, ale z upływem czasu będzie on wzrastał.

Finalnie, około południa lub wczesnym popołudniem nad wschodnią częścią kraju mogą występować 1-3 większe układy konwekcyjne i kilka burz superkomórkowych. Może również rozwinąć się mezoskalowy układ konwekcyjny z wbudowaną linią szkwału generującą silne, a miejscami niszczące porywy wiatru. Późnym popołudniem burze związane z przemieszczaniem się chłodnego frontu na wschód możliwe są jeszcze na południowym wschodzie Polski.

Po południu na zachodzie i w centrum kraju nie wyklucza się rozwinięcia kolejnej strefy burz związanej z przesuwającym się na wschód frontem drugorzędnym. Burze te będą słabsze i mniej rozwinięte, jednak lokalnie mogą przynieść ulewne opady deszczu, opady dużego gradu i silny wiatr. Strefa dość szybko będzie przemieszczać się na wschód. Późnym wieczorem lub w pierwszej części nocy burze te powinny w większości zaniknąć.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • Ulewne i nawalne opady deszczu o wysokości do ok. 30-50 mm w ciągu godziny,
  • opady gradu o średnicy do 4-5 cm, a w pojedynczych przypadkach powyżej 7 cm,
  • porywy wiatru do ok. 90-110 km/h, lokalnie do ok. 120 km/h,
  • dodatkowo w strefie obejmującej wschód , południowy wschód oraz centrum Polski nie wyklucza się 2-3 trąb powietrznych, choć ich prawdopodobieństwo jest stosunkowo niskie.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… południowo-wschodnia, wschodnia i częściowo centralna część Polski …

Chłodny front atmosferyczny przesuwający się z zachodu na wschód kraju wyraźnie zwolni nad środkową częścią Polski, przez co w sobotę na wschodzie i częściowo w centrum Polski nadal będą występować dogodne warunki do rozwoju silnych i dobrze zorganizowanych układów konwekcyjnych. Kilka ośrodków burzowych ze względu na silną zbieżność wiatru w warstwie granicznej oraz quasigeostroficzne wymuszanie wznoszenia przetrwa godziny poranne i w pierwszej części dnia, korzystając początkowo z uniesionego trybu konwekcji, będzie przemieszczać się z południa do centrum i na północny wschód kraju. Dość silne pionowe ścinanie wiatru (DLS do 20-25 m/s, MLS do ok. 15 m/s) oraz spory skręt wiatru w dolnej troposferze (SRH 0-3 km do 150-200 m2/s2) będzie przyczyną występowania groźnych zjawisk współtowarzyszących takich jak duży i bardzo duży grad, silne i bardzo silne porywy wiatru oraz nawalne opady deszczu, pomimo wczesnej pory dnia. Z upływem czasu układy te mogą się jeszcze nasilać ze względu wzrost udziału konwekcji z powierzchni ziemi. Szczególnie duża wartość CAPE (nawet powyżej 3000 J/kg) prognozowana jest na południowym wschodzie i wschodzie kraju, gdzie zjawiska mogą być najsilniejsze. Już przed południem może powstać silny i dobrze zorganizowany układ MCS z linią szkwału ułożoną w bow echo i generującą porywy wiatru o prędkości przekraczającej miejscami 110 km/h. Układ ten prawdopodobnie będzie przemieszczał się od woj. małopolskiego w kierunku woj. podlaskiego i lubelskiego. Dodatkowo na południowym wschodzie, w szczególności w woj. podkarpackim, może powstać kilka silnych superkomórek generujących opady gradu o średnicy powyżej 5 cm, nawalne opady deszczu i wiatr punktowo osiągający 110-120 km/h. W tej części kraju istnieje również małe prawdopodobieństwo rozwoju 1-2 trąb powietrznych (dość niski poziom LCL). Późnym popołudniem / pod wieczór groźne układy konwekcyjne powinny odsunąć się poza wschodnią granicę Polski.

… centrum, częściowo zachód i północ Polski …

Większość modeli wskazuje na możliwość rozwoju nowej, liniowej strefy burz na froncie drugorzędowym, który będzie poruszał się dość szybko z zachodu na wschód za głównym frontem.  Zjawiska te powstaną w warunkach znacznie niższej energii CAPE, choć przy dużych wartościach DLS, stąd niewykluczone jest powstanie superkomórek burzowych. Ich potencjał na wytwarzanie groźnych zjawisk atmosferycznych ma być jednak znacznie ograniczony i będzie odpowiadał 1. stopniowi zagrożenia. Mogą wystąpić opady dużego gradu (do ok. 3 cm), silne porywy wiatru (punktowo do 80-90 km/h) oraz ulewne opady deszczu. Istnieje również marginalne ryzyko rozwoju trąby powietrznej ze względu na niski poziom LCL oraz stosunkowo dużą wartość CAPE z dolnych 2 km troposfery.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.