Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 27.06.2024 i noc 27/28.06.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.06.2024 godz. 06:00 UTC do 28.06.2024, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo wschodniego fragmentu kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 27.06.2024 i noc 27/28.06.2024

W czwartek termometry w dużej części Polski pokażą wartości 30°C. Jednocześnie rozgrzana i chwiejna masa powietrza z południa będzie stwarzać dogodne warunki do tworzenia się burz. Komórki konwekcyjne mogą pojawić się w okolicach południa, a wraz z biegiem dnia będą przemieszczać się w kierunku północno zachodnim. Ze względu na słaby przepływ powietrza, prędkość przemieszczania się izolowanych komórek będzie niska a w związku z tym ponownie pojawi się ryzyko zalań i podtopień.

W czasie trwania burz należy mieć na uwadze zjawiska współtowarzyszące:

  • porywy wiatru o prędkości do 70 km/h,
  • punktowo silniejsze opady deszczu do ok. 30-40 mm,
  • opady gradu o średnicy do 3 cm.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

W czwartek nastąpi kontynuacja napływu gorącej zwrotnikowej masy powietrza. Tego dnia na znacznej większości kraju temperatura powietrza przekroczy 30°C. Jednocześnie Polska znajdzie się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia kierowanej w naszą stronę przez niż znajdujący się obecnie nad obszarem Szkocji. Rozgrzana masa powietrza z południa będzie cechować się znaczną niestabilnością termodynamiczną (Mixed-Layer CAPE) osiągającą wartości przekraczające miejscami 2000 J/kg. Z drugiej strony warunki kinematyczne można ocenić jako słabe. Pionowe ścinanie wiatru na odcinku 0-6 km AGL osiągać może jedynie 5-8 m/s co znacznie utrudni rozwój konwekcji. Warto jednak zaznaczyć znacznie podwyższone wartości uwodnienia troposfery (PW ok. 40 mm). Połączenie wymienionych zmiennych przyczyni się do powstania komórek burzowych o charakterze izolowanych komórek. Znikomy poziomy przepływ powietrza w dolnej warstwie troposfery sprawi iż komórki burzowe będą przemieszczać się relatywnie wolno. W związku z tym, ponownie zaznacza się zagrożenie spowodowane przez akumulację opadów. Zwłaszcza na obszarze objętym 1. stopniem zagrożenia możliwe jest zanotowanie opadu dochodzącego do 40 mm. Inicjacja konwekcji powinna nastąpić w południowo wschodniej części kraju a komórki burzowe przemieszczać się będą w kierunku północno zachodnim.

Bieżące ostrzeżenia dostępne są za pośrednictwem serwisu SkyPredict.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.