PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 1.07, godz. 6:00 UTC do 2.07.2024 godz. 6:00 UTC
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej i wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz opadów dużego gradu, a w mniejszym stopniu także ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru.
PODSUMOWANIE:
W poniedziałek najsilniejsze burze pojawią się na południowym wschodzie, częściowo wschodzie oraz na zachodzie Polski. Na południowym wschodzie rozwój burz możliwy będzie już od godzin rannych. Zdaniem prognoz pierwsze poniedziałkowe burze wkroczyć mają na terytorium Polski w godzinach porannych. Ponadto po południu ponownie powstaną burze, głównie w formie superkomórek burzowych, lecz mogą pojawić się także klastry wielokomórkowe. W czasie przechodzenia burz głównym zagrożeniem będą opady gradu oraz ulewne opady deszczu. Na zachodzie w godzinach popołudniowych od strony Niemiec wkroczy słabnący układ wielokomórkowy, który przyniesie głównie zagrożenie związane z silniejszymi porywami wiatru do maksymalnie 70-80 km/h. Szczyt aktywności zjawisk przypadnie głównie na godziny popołudniowe i wieczorne, jednak nie można wykluczyć ich wystąpienia także w innych częściach doby. Burze przemieszczać się będą na ogół w kierunku wschodnim i północno-wschodnim. Podczas burz mogą wystąpić następujące zjawiska towarzyszące:
- -Opady gradu do 3-4 cm średnicy;
- -Ulewne opady deszczu do 40-50 mm/h;
- -Możliwy przypadek trąby powietrznej (na południowym wschodzie), choć szanse są niewielkie
- -Silniejsze porywy wiatru do 70-90 km/h;
SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:
…południowo-wschodnia część kraju…
Na południowym wschodzie spodziewana jest spora chwiejność termodynamiczna (SBCAPE do ok. 1500-2100 J/kg) oraz umiarkowane wartości parametrów kinematycznych (DLS do ok. 15-20 m/s, LLS do ok. 15 m/s, co przyczyni się do rozwoju potencjalnie niebezpiecznych burz. Pierwsze burze w godzinach porannych wkroczą na teren kraju od Słowacji, jednak będą to formacje zanikające. Kolejna, groźniejsza strefa burz rozwinie się po południu. Głównie będą to superkomórki burzowe. Burze nieść mogą opady gradu do nawet 4-5 cm średnicy oraz silne porywy wiatru do 90 km/h. W związku ze sporą zawartością wilgoci w troposferze (parametr PWAT lokalnie do 45-50 mm) znacznym zagrożeniem będą także ulewne opady deszczu, które powodować mogą zalania. Na obszarach górskich nie można wykluczyć przypadku systemu training storms, a w rezultacie -powodzi błyskawicznej. Mozliwe jest również wystąpienie trąby powietrznej, choć szanse na nią są niewielkie (parametr Significant Tornado Parameter osiągnie maksymalnie 0,5-1). W omawianym regionie burze możliwe będą do pierwszej części nocy, a później powinny zanikać.