Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 14.07.2024 i noc 14/15.07.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.07.2024, godz. 06:00 UTC do 15.07.2024, godz. 06:00 UTC

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej/południowo-wschodniej części Polski z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, opadów dużego i bardzo dużego gradu, silnych porywów wiatru, a także z powodu ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej, północno-zachodniej i częściowo północnej części kraju z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, punktowo silnych porywów wiatru, a także w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 14.07.2024 i noc 14/15.07.2024

Na koniec mijającego burzowego tygodnia ponownie czekają nas lokalnie niebezpieczne zjawiska konwekcyjne. W naszym kraju w dalszym ciągu obecny będzie pofalowany front atmosferyczny na krańcach Polski południowo-wschodniej, który na ciepłym wycinku zaciągnie gorące, wilgotne i niestabilne powietrze. Z kolei zachodnia część kraju znajdzie się pod wpływem niżu górnego w rejonie Półwyspu Jutlandzkiego, co spowoduje korzystne wymuszanie i wspomaganie konwekcji. Tak więc w niedzielę prognozowane jest wystąpienie burz w dwóch obszarach naszego kraju.

Niepewność w prognozie stanowi przewidywane przejście mezoskalowego układu konwekcyjnego w nocy z soboty na niedzielę w południowo-wschodniej części kraju, co może w pewnym stopniu zmienić warunki konwekcyjne w tym regionie. W związku z tym istnieje możliwość aktualizacji prognozy konwekcyjnej w ciągu dnia.

W czasie burz mogą występować następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • nawalne opady deszczu o wysokości ponad 40 mm w ciągu godziny;
  • opady dużego i bardzo dużego gradu lokalnie o średnicy powyżej 4-6 cm;
  • silne porywy wiatru o prędkości do 90-100 km/h;
  • dodatkowo w niektórych regionach kraju mogą wystąpić trąby powietrzne.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

Obszar objęty 2. stopniem zagrożenia i 1. stopniem zagrożenia w Polsce południowo-wschodniej

Pomimo dość niepewnych prognoz w związku z przejściem nocnego mezoskalowego układu konwekcyjnego, w tej części kraju prognozowane jest duże nagromadzenie energii CAPE powyżej 1400-1800 J/kg, a w niektórych obszarach objętym 2. stopniem zagrożenia nawet powyżej 2000-2500 J/kg. Wartości te należy traktować jednak ostrożnie. Oprócz dużej niestabilności pojawi się także bardzo duża zawartość wilgoci w powietrzu (stosunek zmieszania pary wodnej osiągnie pułap 13/14 gramów pary wodnej na kilogram powietrza, natomiast maksymalna wodność troposfery przekroczy 40 mm). W dodatku częściowo wraz z energią CAPE pokrywać się będą silne uskoki wiatru (zwłaszcza w warstwie 0-6 km), które przekroczą 15-20 m/s. Uskoki wiatru w dolnej warstwie troposfery będą słabsze, jednak lokalnie mogą przekraczać 10 m/s.

W związku z tym na obszarach o silnej konwergencji wiatru należy spodziewać się rozwoju gwałtownych burz w tym również superkomórek burzowych, będących w stanie generować szereg niebezpiecznych zjawisk współtowarzyszących. Początkowo mogą to być izolowane burze, lub strefy niezorganizowanych klastrów, które następnie mogą próbować się łączyć w jeden większy układ. Istotnym aspektem jest również możliwość wystąpienia trąb powietrznych, z uwagi na prognozowany niski poziom kondensacji pary wodnej czy też dużą zawartość energii CAPE w dolnych kilometrach troposfery. Niepewnym czynnikiem pozostaje relatywnie niewielka skrętność wiatru, która lokalnie może być wyższa np. z uwagi na orografię terenu.

Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia w Polsce zachodniej i północno-zachodniej

W tej części kraju burze będą występować w warunkach o mniejszej niestabilności powietrza do około 1000 J/kg, jednak w powietrzu o wysokiej zawartości wilgoci (wprawdzie wodność troposfery osiągnie 30 mm) i silnych uskokach wiatru około 25 m/s w warstwie 0-6 km. W wielu miejscach prognozowane są izolowane komórki burzowe, w tym także struktury superkomorkówe mogące generować podobne zjawiska, do tych na obszarze 2. stopnia zagrożenia, choć o mniejszym natężeniu. Również w tej części kraju mogą wystąpić trąby powietrzne. Czynnikiem hamującym rozwój zjawisk konwekcyjnych przy zachodniej granicy kraju może okazać się prognozowany wysoki poziom kondensacji pary wodnej powyżej 2000-2500 m.

Na pozostałym obszarze kraju warunki do rozwoju konwekcji będą utrudnione z uwagi na m.in. mniejszą ilość energii dostępnej konwekcyjnie czy też słabe wielkoskalowe wymuszanie konwekcji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.