Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 15.07.2024 oraz noc 15/16.07.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 15.07.2024 06:00 UTC do 16.07.2024 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej i południowej Polski z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, ulewnych opadów deszczu oraz silnych porywów wiatru.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 15.07.2024 oraz noc 15/16.07.2024

PODSUMOWANIE:

W poniedziałek nad Polskę wciąż napływać będzie ciepła i chwiejna masa powietrza, co przyczyni się do rozwoju burz. Dodatkowo rozwój burz w znacznym stopniu uwarunkowany będzie czynnikami orograficznymi. Ich powstawanie spodziewane jest na godziny popołudniowe, lecz na krańcach południowo-wschodnich zagrzmieć może już w godzinach porannych. Szczyt aktywności burz przypadnie na popołudnie oraz wczesny wieczór. Komórki burzowe zaniknąć powinny w pierwszej części nocy. Burze najprawdopodobniej przybiorą formę na ogół pojedynczych komórek burzowych lub niewielkich klastrów wielokomórkowych. Głównym zagrożeniem w czasie przechodzenia struktur burzowych będą opady dużego gradu oraz, ze względu na podwyższoną zawartość wilgoci w pionowym profilu troposfery, ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych oraz podgórskich i górskich.

W czasie przechodzenia burz mogą wystąpić następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • Ulewne opady deszczu do 30-40 mm/h,
  • Opady gradu do 3-4 cm średnicy,
  • Silne porywy wiatru, lokalnie do 90-100 km/h.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

…południowa, częściowo wschodnia oraz południowo-wschodnia Polska…

W poniedziałek nad Polskę napływać będzie chwiejna masa powietrza zwrotnikowego. Najsilniejsze burze wystąpią na obszarach górskich, gdzie czynnikiem inicjującym konwekcję będzie ukształtowanie terenu. Komórki burzowe rozwiną się w środowisku bardzo dużej chwiejności termodynamicznej (SBCAPE do nawet 2500-2700 J/kg, LI do ok. -5 – -7) oraz w środowisku niskich wartości parametrów kinematycznych (DLS do ok 5-10 m/s, MLS do ok. 10-15 m/s, LLS na ogół do ok. 5-10 m/s). Pierwsze burze mogą pojawić się na krańcach południowo-wschodnich już w godzinach porannych, jednak szansa na nie jest niewielka. Nie będą one zbyt silne i szybko opuszczą nasz kraj lub zanikną. Kolejne, silniejsze burze rozwiną się na obszarach górskich w godzinach popołudniowych. Będą to  pojedyncze komórki burzowe, w tym możliwe 2-3 przypadki superkomórek burzowych,  które przyniosą szereg niebezpiecznych zjawisk – głównie opady gradu i ulewne opady deszczu, lecz możliwe będą również zjawiska downburst (silne porywy wiatru). Na uwagę zasługuje wskaźnik PWAT, który osiągnie nawet 30-45 mm. Komórki burzowe, w związku z małą prędkością wiatru w środkowej i dolnej troposferze, przemieszczać się będą stosunkowo wolno, co może dodatkowo zwiększać lokalną sumę opadów atmosferycznych. Możliwe będą podtopienia, a w skrajnych przypadkach nawet powodzie błyskawiczne, zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych oraz podgórskich i górskich. Ponadto, między innymi ze względu na dużą chwiejność, wystąpić może opad gradu o średnicy nawet 3-4 cm. Nie wyklucza się także silnych porywów wiatru do ok. 100 km/h. Poza obszarami górskimi, z powodu występowania hamowania konwekcji (CIN do ok. -100 – -300 J/g, brak mechanizmów inicjacji wznoszenia cząstki powietrza), pojedyncze, izolowane komórki burzowe rozwiną się najprawdopodobniej dopiero wieczorem. Również nieść mogą niebezpieczne zjawiska atmosferyczne, które opisano powyżej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.