Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 17.07.2024 i noc 17/18.07.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.07.2024, godz. 06:00 UTC do 18.07.2024, godz. 06:00 UTC

1.STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i południowo-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych i nawalnych opadów deszczu, opadów dużego i bardzo dużego gradu, silnych porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna na dzień 17.07.2024 i noc 17/18.07.2024

Rozpoczyna się większa przebudowa pola barycznego nad Europą, jednak w środę południowo-wschodnia część Polski będzie jeszcze pod wpływem gorącej, wilgotnej i chwiejnej masy powietrza. Już przed południem na terenach górskich i podgórskich prognozowany jest rozwój komórek konwekcyjnych, które z czasem złączą się w większe układy wielokomórkowe. Następnie układy burzowe będą przesuwać się na wschód i północny wschód. Najwięcej zjawisk prognozuje się w woj. podkarpackim i na wschodzie woj. małopolskiego, gdzie burze lokalnie mogą być silne, połączone z ulewnymi (punktowo nawalnymi) opadami deszczu, dużego gradu i silnymi porywami wiatru. Burz nie wyklucza się także w pasie od woj. śląskiego po woj. lubelskie, ale nie będą one tak silne, jak na południowym wschodzie.

Aktywność burzowa nie wygaśnie zupełnie w godzinach późnowieczornych. Wiele modeli prognozuje pojawienie się nowych komórek lub burz wielokomórkowych w nocy z środy na czwartek w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim. Nie wyklucza się rozwinięcia kilku superkomórek. Również te burze mogą miejscami okazać się dość gwałtowne, z silnymi porywami wiatru, opadami gradu oraz ulewnego deszczu. Do rana burze powinny jednak znacznie osłabnąć. W nocy pojedyncze, słabe burze mogą wystąpić także w woj. łódzkim, mazowieckim i na południu woj. podlaskiego.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • Ulewne opady deszczu, do 35-50 mm w ciągu godziny,
  • silne porywy wiatru o prędkości do 80-90 km/h, punktowo na południu i południowym wschodzie (woj. podkarpackie, małopolskie, południe lubelskiego) do ok.110 km/h
  • opady dużego gradu o średnicy do ok. 3-5 cm,
  • dodatkowo nie wyklucza się trąby powietrznej.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… południe i południowy wschód Polski …
W ciągu dnia wartość energii CAPE ma wynieść 1500-2000J/kg i będzie występować w połączeniu z nieznacznie podwyższonymi wartościami pionowego ścinania wiatru (DLS i MLS do ok. 15 m/s). Prognozowana jest też podwyższona wartość SRH 0-3 km, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, gdy osiągnie ona wartość do ok. 200 m2/s2 w woj. śląskim i małopolskim. Spowodowane to będzie przemieszczaniem się w rejonie tych województw niewielkiego zafalowania na froncie. PW osiągnie wartości z przedziału 40-45 mm, przy czym im dalej na południowy wschód, tym jego wartości będą wyższe.

Jeszcze przed południem na terenach górskich i podgórskich rozwiną się pierwsze komórki burzowe. Niektóre z nich zorganizują się w wolno przemieszczające się superkomórki wysokoopadowe, którym będą towarzyszyły ulewne (punktowo nawalne) opady deszczu oraz intensywne opady gradu, a lokalnie także silne porywy wiatru. Należy zaznaczyć, że wiele modeli CAM wskazuje na scenariusz z bardzo ograniczonym rozwojem komórek burzowych w ciągu dnia i z jednoczesnym występowaniem sporego zachmurzenia, co może przełożyć się na znacznie mniejsze wartości CAPE niż prognozowane przez modele globalne. W godzinach popołudniowych najprawdopodobniej powstanie kilka burz wielokomórkowych, w których mogą rozwinąć się układy training storms niosące zagrożenie powodzi błyskawicznych. W przypadku superkomórek niewykluczona jest jedna krótkotrwała i niezbyt silna trąba powietrzna. Z upływem czasu komórki burzowe, pod wpływem przemieszczania się granic odpływu na północ, będą rozwijały się coraz dalej od gór i z czasem mogą objąć większość obszaru woj. małopolskiego i podkarpackiego. Wszędzie tu burzom mogą towarzyszyć takie zjawiska jak silne porywy wiatru (punktowo powyżej 100 km/h), ulewne opady deszczu oraz opady dużego gradu (do 3-5 cm).

Późnym wieczorem znaczna część ośrodków burzowych powstałych w ciągu dnia zaniknie lub odejdzie nad Ukrainę, podczas gdy w woj. śląskim i małopolskim może nastąpić rozwój kolejnych burz z możliwą organizacją do superkomórek. Prawdopodobny jest także rozwój większego układu wielokomórkowego z wbudowaną linią szkwału, który będzie się przemieszczał na wschód i północny wschód. Podwyższone wartości DLS (do ok. 20 m/s) wraz z CAPE o wartości ok. 1000-1500 J/kg mogą skutkować rozwojem 2-4 silnych i dość trwałych układów konwekcyjnych przynoszących silne porywy wiatru, opady dużego gradu oraz kolejną porcję ulewnych opadów deszczu. Do rana burze zaczną słabnąć, a znaczna ich część przemieści się za wschodnią granicę naszego kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.