Prognoza konwekcyjna na dzień 28.07.2024 i noc 28/29.07.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

WAŻNA OD 28.07.2024 06:00 UTC DO 29.07.2024 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej, a częściowo także wschodniej i południowej Polski z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz silnych porywów wiatru i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów gradu. 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie PLB_27.07-3.png
Prognoza konwekcyjna na dzień 28.07.2024 i noc 28/29.07.2024

PODSUMOWANIE:

Po dłuższej przerwie niedziela przyniesie punktowo niebezpieczne burze. Swym zasięgiem obejmą one głównie południowy wschód oraz południe kraju. Tam w okolicach południa lub nawet przedpołudnia prognozuje się rozwój burz, które związane będą z zaleganiem chwiejnej i wilgotnej masy powietrza, a także obecności frontu chłodnego. Przemieszczać się będą w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim. . Początkowo będą to pojedyncze komórki burzowe (w tym także nie można wykluczyć 1-3 przypadków superkomórek), jednak z czasem, ze względu na znaczny przepływ powietrza w atmosferze, będą organizować się w układy wielokomórkowe w formie liniowej, zwłaszcza na krańcach południowo-wschodnich. Te niestety nieść będą głównie zagrożenie wiatrowe. Szczyt aktywności struktur burzowych spodziewany jest na popołudnie. Wieczorem burze będą zanikać, a także opuszczać nasz kraj. Pojedyncze burze możliwe będą także na północnym zachodzie i częściowo na północy, lecz będą znacznie słabsze.

W trakcie przechodzenia zjawisk burzowych należy spodziewać się następujących zjawisk współtowarzyszących:

  • Opadów gradu do ok. 1-2 cm,
  • Opadów deszczu do 20-30 mm,
  • Silne porywy wiatru do ok. 70-80 km/h, lokalnie do 90-100 km/h.

OMÓWIENIE:

…południowo wschodnia, południowa i częściowo wschodnia Polska… 

W niedzielę nad południową, południowo-wschodnią, a częściowo także wschodnią część Polski napłynie stosunkowo ciepła, wilgotna oraz chwiejna masa powietrza. Czynnikiem inicjującym rozwój konwekcji, a w rezultacie formacji burzowych będzie zbieżność wiatru przed chłodnym frontem atmosferycznym. Burze rozwijać się będą w środowisku niewielkich wartości parametrów termodynamicznych (SBCAPE do 300-600 J/kg, LI do ok. 0 – -3) i wysokich i umiarkowanych wartości parametrów kinematycznych (DLS do 35-40 m/s, MLS do 20-25 m/s, LLS do 10-20 m/s). Czynnikiem, który zainicjuje rozwój burz, będzie front atmosferyczny. W jego obrębie w okolicach południa w pasie od Śląska po Lubelszczyznę zaczną rozwijać się burze. Na początku przybiorą formę głównie pojedynczych komórek burzowych (możliwe 1-3 przypadki superkomórki burzowej), a następnie w związku ze sporym przepływem w atmosferze, stopniowo zorganizują się w formację wielokomórkową – linię szkwału lub niewielki układ wielokomórkowy. W nich dominującym zagrożeniem będzie silny wiatr. Mimo iż wartości wskaźnika PWAT (wodność atmosfery) są znaczne (40-45 mm), to burze te przemieszczać się będą stosunkowo szybko, przez co suma opadów atmosferycznych nie będzie aż tak duża. Późnym popołudniem burze wkroczą nad Podkarpacie, Małopolskę i Lubelszczyznę, a wieczorem powinny opuścić nasz kraj.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.