Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 08.08.2024 i noc 08/09.08.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.08.2024 godz. 06:00 UTC do 09.08.2024, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej, centralnej i południowej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 08.08.2024 i noc 08/09.08.2024

W czasie najbliższych 24 godzin przez obszar naszego kraju wędrować będzie chłodny front atmosferyczny. Na przedpolu ów frontu dojdzie do inicjacji burz mogących generować głównie ulewne opady deszczu. Pierwsze komórki burzowe pojawić się mogą już od godziny 10-11 CEST w zachodniej części kraju, po czym sukcesywnie przemieszczać się będą na wschód wzdłuż przebiegu linii frontu. Wraz z nadejściem nocy, burze powinny zanikać.

W czasie trwania burz należy mieć na uwadze zjawiska współtowarzyszące:

  • porywy wiatru o prędkości do 70 km/h,
  • punktowo silniejsze opady deszczu do ok. 30-35 mm,
  • opady gradu do średnicy 2 cm.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

W czwartek Polska znajdzie się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia związanej z ośrodkiem niżowym ulokowanym nad Morzem Norweskim. W ciągu dnia, już od godzin porannych przewidywane jest pojawienie się chłodnego frontu atmosferycznego, który swoim zasięgiem obejmie obszar całego kraju. Wędrówka frontu rozpocznie się z kierunku zachodniego w stronę wschodnią inicjując przy tym rozwój chmur Cumulonimbus. Burze będą rozwijać się w środowisku CAPE do 1000 J/kg (południe kraju), DLS do 10 m/s (lokalnie do 15 m/s) oraz pokładach wilgoci PW do 40-45 mm. Stosunek zmieszania pary wodnej osiągnie przedział 12-14 g/kg. Progresja komórek burzowych będzie miała miejsce głównie w ciepłej i wilgotnej masie powietrza poprzedzającej front chłodny. Dodatkowym czynnikiem wspomagającym wznoszenie parceli powietrza będą lokalne linie konwergencji wiatru w dolnej warstwie troposfery. Czwartkowe burze będą miały charakter izolowanych komórek choć nie można wykluczyć również tworzenia się słabych form wielokomórkowych. Ze względu na dość słaby przepływ powietrza uniemożliwiający szybsze przemieszczanie się komórek, znaczne uwodnienie troposfery może doprowadzić do kolejnych podtopień czy zalań. W związku z powyższym zwłaszcza na obszarze objętym 1. stopniem zagrożenia należy mieć na uwadze silniejsze opady deszczu dochodzące do 30 mm, oraz w mniejszym stopniu porywy wiatru dochodzące do 70 km/h oraz opady gradu do 2 cm.

Jednocześnie zachęcamy do śledzenia aktualnie wydanych ostrzeżeń w systemie SkyPredict.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.