Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 18.08.2024 i noc 18/19.08.2024 – aktualizacja

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA
Ważna od 18.08.2024, godz. 14:30 UTC do 19.08.2024, godz. 06:00 UTC

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla środkowej i częściowo zachodniej oraz południowej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych (punktowo nawalnych) opadów deszczu oraz mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru.

Prognoza konwekcyjna na dzień 18.08.2024 i noc 18/19.08.2024 – aktualizacja

PODSUMOWANIE ZMIAN:
W ciągu kolejnych godzin w Polsce utrzymają się warunki sprzyjające powstawaniu burz z ulewnymi, a miejscami nawalnymi opadami deszczu. Prognozowane jest tworzenie się wolno przemieszczających się lub stacjonarnych komórek burzowych, które miejscami mogą organizować się w układy wielokomórkowe, zwłaszcza w pasie od Dolnego Śląska przez woj. łódzkie i mazowieckie.  Rozwój słabo zorganizowanych układów wielokomórkowych obserwowany jest już na aktualnych zobrazowaniach radarowych. Ze względu na tryb konwekcji (z powierzchni ziemi) burze w dzień mogą mieć miejscami gwałtowny przebieg (burze pulsacyjne), a obok bardzo silnych opadów deszczu powodujących podtopienia mogą sprowadzać silne porywy wiatru (punktowo do ok. 90 km/h) i opady dużego gradu (do 3 cm w średnicy).

Późnym wieczorem i w nocy nad południowo-zachodnią częścią kraju znajdzie się płytki niż, a w jego regionie pojawi się silniejsze wymuszanie wznoszenia. Pomimo spadku wartości CAPE do ok. 500-1000 J/kg oraz dość niskich wartości pionowego ścinania wiatru (DLS do ok. 10-13 m/s) nadal należy liczyć się z występowaniem wielu ośrodków burzowych. Dodatkowo w ciągu nocy będą tworzyły się nowe komórki burzowe, które ostatecznie mogą się przekształcić w kilka większych układów konwekcyjnych (jeden z nich może mieć rozmiar MCS). Szczególnie dużym zagrożeniem w godzinach nocnych będą ulewne, a na południowym zachodzie kraju nawalne opady deszczu. Opady te mogą być przyczyną licznych podtopień, a nawet zdarzeń o charakterze powodzi błyskawicznych, zwłaszcza w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim. W woj. dolnośląskim część modeli wskazuje na występowanie burz z ulewnymi opadami deszczu również w poniedziałek w godzinach porannych. Łączne sumy opadów konwekcyjnych w takim wariancie mogą w kilku miejscach przekroczyć 100 mm.

Dodatkowo zmieniony zostaje poziom prawdopodobieństwa burz w części regionów Polski. Na północnym zachodzie prawdopodobieństwo rozwoju burz zostaje zmniejszone do 15-50%, podczas gdy w dużej części Polski Wschodniej zostaje ono zwiększone do 50% i powyżej. Na Roztoczu i w woj. lubelskim obserwowane są liczne, wolno przemieszczające się komórki burzowe. W ciągu kolejnych godzin strefa dość licznych burz może objąć kolejne obszary wschodniej części kraju. Będzie tu również występowało znacznie podwyższone prawdopodobieństwo zjawisk towarzyszących o znacznym stopniu natężenia (głównie opady deszczu). Z tego powodu objęto tę część kraju 1. stopniem zagrożenia.

Pozostała część prognozy nie ulega zmianie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.