Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 21.08.2024 i noc 21/22.08.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.08.2024, godz. 6:00 UTC do 22.08.2024, godz. 6:00 UTC

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i południowo-wschodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu i mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru oraz opadów dużego gradu.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany  z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru, a w mniejszym stopniu także opadów gradu.

PODSUMOWANIE:

Środa przyniesie kolejne burze. Najsilniejsze przejdą przez południową i południowo-wschodnią Polskę – Małopolskę oraz Podkarpacie. Pierwsze burze powstaną już w godzinach porannych na obszarze Polski Zachodniej, lecz na ogół nie będą silne i aktywne elektrycznie. Silniejsze burze rozwiną się w okolicach południa nad województwem śląskim i częściowo łódzkim. Strefa burz przemieszczać się będzie dalej w godzinach popołudniowych nad Małopolską i Mazowszem. Wieczorem powinna znaleźć się nad Podkarpaciem, a także Lubelszczyzną. W pierwszej części nocy struktury burzowe opuszczą nasz kraj. Burze przybiorą formę początkowo pojedynczych komórek burzowych, a następnie łączyć się będą w wielokomórkowe klastry, w które mogą być wbudowane superkomórki burzowe. Tak jak w ostatnich dniach, głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu. Formacjom burzowym towarzyszyć mogą także opady gradu do 3-4 cm oraz silne porywy wiatru. Ośrodki burzowe osiągną szczyt aktywności popołudniu oraz wieczorem. W pierwszej części nocy zaczną zanikać lub opuszczać nasz kraj.

W czasie przechodzenia burz mogą wystąpić następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • Opady deszczu do 40-50 mm, lokalnie możliwe >50 mm,
  • Opady gradu do 3-4 cm średnicy
  • Silne porywy wiatru do 80-90 km/h, lokalnie do 100 km/h.

…południowy wschód i południe Polski…

Na południowym wschodzie i południu prognozowana jest stosunkowo duża chwiejność termodynamiczna (SB CAPE do 1500-2000 J/kg; Lifted Index do ok. -5). Parametry kinematyczne osiągną na ogół wartości umiarkowane (DLS do ok.15-20 m/s, MLS do ok. 10-13 m/s, LLS do ok. 10 m/s, SRH do ok. 100-150 m2/s2). Przez Polskę przejdzie chłodny front atmosferyczny, przed którym pojawi się  strefa zbieżności wiatru. Na niej rozwijać się będą burze. Pierwsze z nich rozwiną się przed południem lub nawet rano  Silniejsze burze powstaną w okolicach południa na Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce i dalej przemieszczać się będą w formie układów wielokomórkowych nad centralną, wschodnią i południowo-wschodnią częścią kraju. Na czele takich formacji mogą wystąpić silne porywy wiatru. Mogą one osiągać ok. 80-90 km/h, jednak lokalnie nie można wykluczyć porywów o prędkości nawet ok. 100 km/h. Dodatkowo na obszarach górskich komórki burzowe mogą organizować się w klastry wielokomórkowe. Weń mogą być wbudowane superkomórki, głównie wysokoopadowe. Z uwagi na znaczną zawartość pary wodnej w troposferze (PWAT do 40-50 mm) burzom towarzyszyć będą ulewne opady deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Nie wykluczony jest także opad gradu o średnicy do nawet 3-4 cm. Struktury burzowe opuszczą nasz kraj najprawdopodobniej w pierwszej części nocy.

…Polska centralna, częściowo południowo-zachodnia oraz wschodnia…

Na tym obszarze spodziewana jest nieco niższa chwiejność (CAPE  do ok. 500-1000 J/kg). Burze będą tu słabsze, ale wciąż, ze względu na wysokie wartości wskaźników wilgoci mogą nieść zagrożenie podtopieniami. Dodatkowo towarzyszyć im może opad gradu do ok. 1-3 cm oraz silny wiatr punktowo w porywach do 90 km/h. Burze również mogą przybierać formę wielokomórkową (słabsza organizacja), jednak głównie będą to pojedyncze komórki burzowe (nie wyklucza się kilku przypadków superkomórki burzowej).


 

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.