Prognoza konwekcyjna dla Polski na noc 13/14.09.2024, dzień 14.09.2024 i noc 14/15.09.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.09.2024, godz. 17:30 UTC do 15.09.2024, godz. 06:00 UTC

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla  południowej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu. Nie wyklucza się wystąpienia 1-2 trąb powietrznych
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla  centralnej, wschodniej i południowo-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu.

PODSUMOWANIE:
Nad południową i środkową Polską pojawi się aktywny niż wraz z systemem frontów atmosferycznych, a od wschodu i północnego wschodu nastąpi adwekcja ciepłej, zasobnej w wilgoć i chwiejnej masy powietrza. Na południu i południowym wschodzie Polski burze i ulewne opady deszczu powstałe na skutek głębokiej konwekcji możliwe są już w godzinach przedpołudniowych. Burze powinny organizować się w układy liniowe, miejscami przemieszczające się wzdłuż własnej osi (układy training storms). W godzinach popołudniowych zjawisk przybędzie, zwłaszcza w centrum kraju. Burze będą przemieszczać się ze wschodu i północnego wschodu na południowy zachód. Po południu i w godzinach wieczornych, a także nocnych szczególnie dużo stref ulewnych lub wręcz nawalnych opadów konwekcyjnych, a miejscami również i burz wystąpi na południu kraju. Taka sytuacja może skutkować licznymi i gwałtownymi powodziami błyskawicznymi. Pomimo gwałtownych opadów, burze będą miały stosunkowo niską aktywność elektryczną.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • ulewne i nawalne opady deszczu, lokalnie do 40-55 mm w ciągu godziny,
  • silne porywy wiatru o prędkości do 60-80 km/h,
  • nie wyklucza się 1-2 trąb powietrznych, zwłaszcza w centrum Polski.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. i 2. stopniem zagrożenia …
W południowej części omawianej strefy obok umiarkowanie dużych wartości CAPE (500-1200 J/kg) i silnego wymuszania wznoszenia będzie występowało znaczne pionowe ścinanie wiatru (DLS i MLS do 20-30 m/s, LLS do 15-20 m/s), a SRH 0-1 km i 0-3 km osiągną wartości z przedziału 200-400 m2/s2. W północnej części wskaźniki kinematyczne będą miały znacznie niższe wartości (poza SRH 0-1 km i SRH 0-3 km, które osiągną 150-250 m2/s2). Ze wschodu i północnego wschodu na południowy zachód napływać będzie bardzo wilgotna masa powietrza (wskaźnik PW na poziomie ok. 35-38 mm, zwłaszcza wieczorem i w nocy z soboty na niedzielę). Duża zawartość wilgoci w dolnej części troposfery może skutkować występowaniem dużej ilości chmur piętra niskiego we wschodniej części kraju, co początkowo może ograniczyć rozwój prądów wstępujących z przyziemnej warstwy troposfery.

W warunkach silnego wymuszania wznoszenia i raczej małej energii CAPE  pierwsze strefy opadów konwekcyjnych i burz wystąpią na południu kraju (śląskie, małopolskie, podkarpackie) już w godzinach wieczornych i nocnych w piątek i w nocy z piątku na sobotę. Następnie spodziewamy się kontynuacji burz i kolejny porannych zjawisk na południu i południowym wschodzie kraju. Z upływem czasu strefa burz będzie się poszerzać o obejmować tereny położone bardziej na północ i zachód. Po południu w całej strefie na południowy wschód od linii Giżycko – Opole możliwe są burze. W północno-wschodniej części kraju prognozowane są nieliczne, izolowane układy burzowe. Będą to przeważnie dość wolno przemieszczające się, na ogół nietrwałe pojedyncze komórki lub niewielkie układy wielokomórkowe, które powinny zaniknąć pod wieczór lub w pierwszej części nocy. Im dalej na południe, tym więcej burz i opadów konwekcyjnych. W centrum, na południu i południowym wschodzie mogą tworzyć się większe liniowe układy konwekcyjne, które miejscami, zwłaszcza w woj. śląskim, łódzkim i opolskim, mogą przemieszczać się wzdłuż swojej dłuższej osi (training storms). Nie wyklucza się rozwoju kilku superkomórek. Im dalej na wschód, tym układy konwekcyjne powinny mieć większą tendencję do propagacji przedniej. Na skutek oddziaływania silnego wymuszania wznoszenia burze w południowej części kraju mogą trwać przez większą część nocy z soboty na niedzielę, a w drugiej jej części dotrzeć nawet do linii łączącej Wrocław i Sieradz. Głównym zagrożeniem podczas burz będą ulewne, a punktowo nawalne opady deszczu mogące miejscami doprowadzić do powodzi błyskawicznych. W czasie burz, zarówno w dzień jak i w nocy, prognozowane są dość silne porywy wiatru, lokalnie do ok. 80 km/h. W związku z dużą zawartością wilgoci oraz dużymi wartościami wskaźników kinematycznych w warstwie 0-3 km nad powierzchnią ziemi, w centrum i na południu nie wyklucza się wystąpienia 1-2 trąb powietrznych, zwłaszcza w miejscach, w których w ciągu dnia się rozpogodzi. W związku z prognozowanymi dużymi sumami opadów konwekcyjnych i możliwością wystąpienia powodzi błyskawicznych wydaliśmy 2. stopień zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.