PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.11.2024, godz. 06:00 UTC do 18.11.2024, godz. 06:00 UTC
PODSUMOWANIE:
Nadchodzące zmiany w pogodzie przyniesie chłodny front atmosferyczny, który w niedzielę przemieści się przez obszar naszego kraju. Za frontem napłynie chłodna masa powietrza (zwłaszcza wysoko w troposferze), która spowoduje dogodne warunki do rozwoju licznych komórek opadowych i burzowych na północy Polski – głównie na Wybrzeżu. Prognozujemy występowanie mieszanych opadów: deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy śnieżnej. Niektóre zjawiska mogą przybierać intensywny charakter, choć z reguły będą krótkotrwałe. Dynamiczna pogoda potrwa od niedzielnego popołudnia przez całą noc z niedzieli na poniedziałek.
W czasie burz na północy Polski mogą występować następujące zjawiska współtowarzyszące:
- silne porywy wiatru przekraczające 60-85 km/h;
- intensywne opady deszczu o natężeniu 20-30 mm/h;
- intensywne opady śniegu o natężeniu 5-10 cm/h
- intensywne opady krupy śnieżnej;
SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:
W niedzielę przez nasz kraj przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny związany z ośrodkiem niskiego ciśnienia znajdującym się nad północną Skandynawią. Front w ciągu nadchodzącej doby przemierzy cały kraj z północnego-zachodu na południowy-wschód, sprowadzając drobne ochłodzenie. Wyraźnie chłodniejsza masa powietrza dopłynie za to w wyższych partiach troposfery (znaczny kontrast termiczny widoczny jest na mapach powyżej powierzchni izobarycznych 700 hPa – dolina chłodu fali górnej), co będzie w znacznym stopniu decydować o przebiegu pogody i konwekcji na północy Polski.
Omawiana sytuacja synoptyczna doprowadzi do powstania stromych, pionowych gradientów temperatury powietrza sięgających nawet 8 – 9°C na kilometr, w bezpośrednim obszarze za przechodzącym frontem. Na Wybrzeżu, ale głównie nad Bałtykiem pojawi się również umiarkowanie duża jak na tę porę roku chwiejność atmosfery, oscylująca od 100 do nawet 500 J/kg. Lifted Index wyniesie maksymalnie -1/-2. Będą to więc warunki umożliwiające rozwój dynamicznej konwekcji (w tym także burz) zważywszy na to, że pojawią się wyraźne obszary wymuszania konwekcji oraz konwergencji wiatru. Natomiast same uskoki prędkościowe wiatru w strefie prognozowanych burz pozostaną przez przeważającą część obowiązywania prognozy niskie (< 10 m/s). Prognozowana temperatura wierzchołków chmur powinna osiągnąć -40°C, co także będzie czynnikiem sprzyjającym do generowania wyładowań atmosferycznych.
Jeżeli chodzi o sam przebieg pogody, to z początku w niedzielę nad ranem czekają nas opady deszczu związane z przechodzącym frontem atmosferycznym. Następnie, już w godzinach popołudniowych na Wybrzeżu rozpocznie się konwekcja objawiająca się licznymi, rozproszonymi komórkami generującymi opady mieszane: deszczu, opady deszczu ze śniegiem, opady śniegu, a także krupy śnieżnej w zależności od miejsca i pory dnia. Niektórym komórkom konwekcyjnym towarzyszyć będą wyładowania atmosferyczne. Burz (w tym także burz śnieżnych) może pojawić się sporo, choć zazwyczaj będą one krótkotrwałe – natomiast mogą one generować momentami intensywne opady, a także silne poryw wiatru! Apelujemy o ostrożność. Strefy z opadami i burzami będą przemieszczać się wzdłuż Wybrzeża oraz w głąb kraju w kierunku wschodnim/południowo-wschodnim, przy czym główna strefa burz ograniczy się przeważnie do samego obszaru pobrzeża. Zjawiska będą występować w ciągu nadchodzącej doby, od popołudnia przez całą noc z niedzieli na poniedziałek.