PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.12.2024, godz. 06:00 UTC do 17.12.2024, godz. 06:00 UTC
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniego fragmentu Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i w mniejszym stopniu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.
PODUSUMOWANIE:
Poniedziałek zapowiada się dynamicznie za sprawą oddziaływania niżu „Ziva”. Poza silnym wiatrem zagrożeniem będą potencjalne burze, na które największe szanse są w północnej i północno-wschodniej części kraju. Potencjalne formacje konwekcyjne przybiorą formę słabo zorganizowanych komórek burzowych, które mogą przemieszczać się w jednej linii. Podczas przechodzenia komórek burzowych głównym zagrożeniem będzie silny wiatr. Burze możliwe są głównie w godzinach około południowych i porannych, z biegiem dnia szansa na nie będzie systematycznie spadać. Burzom towarzyszyć będzie:
- Silny wiatr w porywach do 90-100 km/h,
- Opady deszczu do 10-15 mm/h,
- Możliwe opady drobnego gradu lub krupy śnieżnej,
- Możliwy przypadek trąby powietrznej.
SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:
W poniedziałek przez Polskę przemieści się chłodny front atmosferyczny, na którym mogą rozwinąć się komórki burzowe. Na północnym wschodzie kraju prognozowana jest niewielka chwiejność termodynamiczna (CAPE do 100 J/kg) w środowisku bardzo wysokich wartości parametrów kinematycznych (DLS do 40-50 m/s, LLS do 25-35 m/s). Dodatkowo spodziewane są znaczne wartości parametru SRH w w warstwie 0-6 km (skrętność wiatru), który to w tamtym regionie osiągnie nawet 400-500 m^2/s^2. Takie wartości mogą przyczynić się do powstania trąby powietrznej. Potencjalne burze jednak będą raczej słabe i niezbyt zorganizowane. Mimo dogodnych warunków do rozwoju formacji liniowej (bardzo dobre warunki kinematyczne), zdaniem modeli numerycznych przybiorą one postać raczej pojedynczych, odizolowanych od siebie komórek burzowych, które przemieszczać się będą w linii. Pierwsze komórki konwekcyjne z potencjałem do wygenerowania wyładowań pojawią się na północnym wschodzie w okolicach przedpołudnia i dalej przemieszczać się będą w kierunku południowym i południowo-wschodnim. Im bliżej wieczora, tym niższa będzie szansa na wyładowania. W trakcie przechodzenia komórek konwekcyjnych i burzowych głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru do nawet 90-100 km/h. Szanse na wyładowania są stosunkowo niskie i stąd wydany zostaje stopień 1. z prawdopodobieństwem 15 % na burze.