PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.04.2025, godz. 06:00 UTC do 19.04.2025, godz. 06:00 UTC
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej, środkowej i częściowo północnej części Polski głównie ze względu na możliwość wystąpienia opadów dużego gradu, silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu ze względu na możliwość wystąpienia ulewnych opadów deszczu i trąb powietrznych.
PODSUMOWANIE:
Nad Polską w ciągu dnia z południowego zachodu na północny wschód będzie przechodził pofalowany front atmosferyczny, na którym powstanie niewielki układ niskiego ciśnienia. W rejonie frontu atmosferycznego, zwłaszcza na jego przedpolu, pojawi się wilgotna, ciepła i bardzo chwiejna jak na kwiecień masa powietrza. W związku z omawianą sytuacją w godzinach popołudniowych i wieczornych w pasie od południowego wschodu i południa przez centrum aż po północ Polski rozwinie się kilka silnych układów burzowych przemieszczających się z południa/południowego wschodu na północ/północny zachód. Prognozowane warunki będą sprzyjać dobrej organizacji burz – spodziewane są superkomórki burzowe, które pod wieczór mogą złączyć się w większy układ wielokomórkowy z wbudowaną linia szkwału. Szczyt aktywności burz nastąpi późnym popołudniem, chociaż aktywność burzowa wzdłuż linii frontu atmosferycznego może utrzymywać się przez większą część nocy z piątku na sobotę.
W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:
- opady dużego gradu o średnicy do 3-5 cm (możliwy 1-2 przypadki z gradem powyżej 5 cm średnicy),
- silne porywy wiatru o prędkości do ok. 70-80 km/h, a w burzach superkomórkowych i w liniowym układzie konwekcyjnym – punktowo do ok. 110 km/h,
- w kilku przypadkach niewykluczony jest ulewny opad deszczu powodujący lokalne podtopienia (do ok. 40 mm/h).
- nie wyklucza się 1-2 trąb powietrznych związanych z mezocyklonem, zwłaszcza na południu i w centrum Polski.
OMÓWIENIE:
… obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …
CAPE na poziomie do ok. 1500 J/kg w połączeniu z DLS do 20-25 m/s, MLS do ok. 20 m/s, LLS do 10 m/s i SRH 0-3 km do ok. 200 m2/s2 stanowią dość ciekawy i rzadko występujący na obszarze Polski w kwietniu zestaw wskaźników warunkujący rozwój i organizację burz. Duży pionowy spadek temperatury w środkowej troposferze oraz dość silna zbieżność w dolnej troposferze sprawią, że komórki burzowe powinny powstać bez większego trudu już wczesnym popołudniem, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie Polski. Komórki te początkowo będą rozproszone, a część z nich powinna szybko zorganizować się w superkomórki. 2-3 burze superkomórkowe mogą być silne i trwałe, a w ich zasięgu możliwe jest praktycznie całe spektrum niebezpiecznych zjawisk współtowarzyszących burzom. Szczególnym zagrożeniem będą opady dużego gradu (o średnicy do 5 cm, a gdzieniegdzie być może nawet większego) oraz punktowe porywy wiatru osiągające prędkość nawet do ok. 110 km/h. W rejonie frontu atmosferycznego wartości LCL będą niższe, co może umożliwić również rozwój trąby powietrznej. Późnej, pod wieczór strefa największej aktywności burzowej przesunie się do centrum kraju. Niewykluczone jest uformowanie się układu MCS z wbudowaną linią szkwału, a nawet z niewielkim i raczej krótkotrwałym bow echo. W układzie MCS głównym zagrożeniem będą przede wszystkim silne porywy wiatru, a dodatkowo pojawią się ulewne opady deszczu (PW do 30-32 mm) i drobnego gradu. Po zachodzie Słońca burze zaczną stopniowo wytracać swoją aktywność, choć pojedyncze, słabe ośrodki burzowe mogą się formować nawet w późniejszych godzinach nocnych.
… pozostałe części kraju objęte możliwością burz …
W przypadku obszaru położonego na wschód od obszaru 1. stopnia zagrożenia, burze niewykluczone są dopiero w godzinach wieczornych i w pierwszej części nocy, jednak poza silniejszymi porywami wiatru (do ok. 70-80 km/h) nie powinny one przynieść groźnych zjawisk. Duża energia CAPE występująca tu za dnia nie powinna doprowadzić do wczesnego rozwoju komórek konwekcyjnych, a jeśli takie jednak rozwiną się, będą niezorganizowane i krótkotrwałe ze względu na słabe warunki kinematyczne.
Na południowy zachód od strefy 1. stopnia zagrożenia CAPE będzie miało wartości marginalne, lecz silne wymuszanie wznoszenia oraz duże wartości wskaźników kinematycznych mogą doprowadzić do rozwoju kilku silniejszych komórek generujących wyładowania, a nawet superkomórki o niskim wierzchołku. Komórki te rozwiną się około południa lub po południu i nie powinny przynosić większego zagrożenia. Niewykluczone, że będą w części wbudowane w strefę opadów wielkoskalowych. W przypadku superkomórki istnieje marginalne prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej.