PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.04.2025, godz. 06:00 UTC do 22.04.2025, godz. 06:00 UTC
PODSUMOWANIE:
W poniedziałek nad Polską nadal będzie znajdować się stosunkowo ciepła masa powietrzna, jednak w ciągu dnia od zachodu wejdzie strefa zachmurzenia, a w godzinach popołudniowych także burz i przelotnych opadów związana z wolno przemieszczającym się chłodnym frontem atmosferycznym. Dominować będą słabe, nietrwałe komórki burzowe, jednak w pobliżu frontu na skutek podwyższonego pionowego ścinania wiatru nie wyklucza się rozwoju 2-3 niezbyt silnych superkomórek burzowych przynoszących zjawiska o większej intensywności. Możliwe jest także powstanie 2-3 układów wielokomórkowych. Prawdopodobieństwo groźnych zjawisk w okresie ważności prognozy jest ogólnie bardzo niskie. Największa aktywność burz prognozowana jest w godzinach popołudniowych i wieczornych w pasie od woj. dolnośląskiego po północ woj. wielkopolskiego i zachód woj. kujawsko-pomorskiego. Burze mogą występować także w nocy z poniedziałku na wtorek, choć będą już znacznie słabsze, a ich zasadnicza strefa występowania przesunie się nieco bardziej na wschód.
W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:
- opady gradu o średnicy do ok. 2 cm,
- dość silne porywy wiatru o prędkości do ok. 60 km/h, a w burzach superkomórkowych i w układach liniowych lokalnie do ok. 80 km/h,
- w kilku przypadkach ulewne opady deszczu (do ok. 30 mm/h),
- ponadto istnieje marginalne ryzyko wystąpienia trąby powietrznej o słabej lub umiarkowanej intensywności.
OMÓWIENIE:
… Polska zachodnia (na zachód od linii Olsztyn – Gliwice) …
Choć wskaźniki kinematyczne mają być podwyższone (DLS do 15-20 m/s, MLS do 12-15 m/s), to energia CAPE ma mieć stosunkowo niskie wartości, co powinno mocno zredukować ryzyko wystąpienia szczególnie silnych burz i groźnych zjawisk im towarzyszących. Prognozowana przez różne modele energia CAPE kształtuje się w przedziale 500-800 J/kg, przy czym najwyższe jej wartości mają występować w woj. dolnośląskim i wielkopolskim. Po południu tuż przed chłodnym frontem atmosferycznym rozwinie się kilka komórek burzowych, przy czym 2-3 z nich może przekształcić się w silniejsze i bardziej trwałe superkomórki. W burzach superkomórkowych możliwe są intensywne opady gradu o średnicy do ok. 2 cm i dość silne porywy wiatru, lokalnie do ok. 80 km/h. W związku ze stosunkowo niskim LCL nie można wykluczyć powstania raczej słabej trąby powietrznej. W późniejszej fazie aktywności burz nie wyklucza się rozwoju słabo zorganizowanego układu liniowego, który wciąż może generować wiatr w porywach punktowo do 80 km/h, a także ulewny deszcz powodujący w pojedynczych przypadkach niewielkie podtopienia. Aktywność burzowa ma występować także wieczorem i w nocy, jednak z upływem czasu aktywnych ośrodków burzowych powinno być coraz mniej. Pod wieczór mogą ukształtować się 2-3 burze wielokomórkowe, które w ciągu nocy zanikną.
Prawdopodobieństwo zjawisk stanowiących zagrożenie jest niskie i nie daje podstawy do wydania stopnia zagrożenia. Przypominamy jednak, że same wyładowania atmosferyczne stanowią zagrożenie dla mienia, zdrowia i życia.