PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.05.2025, godz. 06:00 UTC do 04.05.2025, godz. 06:00 UTC
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA BURZOWEGO zostaje wydany dla obszaru południowej, południowo-zachodniej i częściowo wschodniej oraz centralnej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu oraz silnego wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na małe ryzyko wystąpienia trąby powietrznej.
PODSUMOWANIE:
W Święto Konstytucji 3 maja Polska znajdzie się w zasięgu oddziaływania frontu atmosferycznego i chwiejnej masy powietrza, co skutkować będzie rozwojem burz. Warunki wskazują, że niektóre z nich mogą nieść niebezpieczne zjawiska współistniejące.
Rozwój burz możliwy będzie na znacznym obszarze południowej części Polski. Obszar z największym potencjałem do rozwoju potencjalnie niebezpiecznych burz obejmuje Opolszczyznę, Śląsk, Dolny Śląsk, a także Ziemię Świętokrzyską oraz Lubelszczyznę i częściowo Podkarpacie. W początkowej fazie rozwoju formacje konwekcyjne przybiorą formę pojedynczych komórek burzowych, w tym także superkomórek burzowych. W późniejszym czasie nie wyklucza się także powstania układu wielokomórkowego, który przejść miałby nad wschodnią częścią obszaru oznaczonego jako „1”.
Potencjalne burze przynieść mogą silne porywy wiatru do 80-90 km/h, miejscami do 100 km/h, intensywne opady deszczu do 20-30 mm oraz opady gradu do 3-4 cm. Burze możliwe będą od godzin okołopołudniowych, ich szczyt przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne. Formacje burzowe powinny opuścić nasz kraj lub zaniknąć w pierwszej części nocy.
OMÓWIENIE:
W sobotę Polska znajdzie się pod wpływem pofalowanego frontu atmosferycznego. Napłynie do nas chwiejna i ciepła masa powietrza (najpewniej PPmc). Dodatkowo nad północną częścią kraju znajdować się ma jet stream, który przyczyni się do podwyższenia parametrów kinematycznych. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie przeciętnie osiągnąć ma 800-1300 Jkg-1, natomiast parametry kinematyczne będą umiarkowane i dość podwyższone (DLS osiągnie w strefie zalegania chwiejnej masy powietrza 15-25 m/s, LLS 10-15 m/s [miejscami nieco więcej], SRH ok. 100-200 m2/s2). Takie warunki stwarzają ryzyko rozwoju superkomórek burzowych, które generować mogą groźne zjawiska współistniejące. W dolnej i środkowej troposferze będzie dość wilgotno, co wskazuje na ryzyko wystąpienia opadów gradu do 3-4 cm. Ponadto w czasie przechodzenia komórek możliwy będzie silny wiatr w porywach maksymalnie do 90-100 km/h (choć potencjał jest nieco ograniczony, na co wskazuje stosunkowo niska wartość parametru DCAPE, który przeważnie osiągnie ok. 200-500 Jkg-1). W mniejszym stopniu zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, które, ze względu na umiarkowaną wodność atmosfery oraz stosunkowo umiarkowaną i dużą prędkość przemieszczania się formacji burzowych, ograniczą swój potencjał do podtopień oraz powodzi błyskawicznych (ang. flash flood). W czasie przechodzenia burz należy się spodziewać sumy opadów na ogół w granicach 20-40 mm. Jeśli chodzi o ryzyko wystąpienia trąby powietrznej, to ono również istnieje. Świadczyć o tym ma niski poziom kondensacji (LCL), osiągający na ogół 900-1200 m (choć oczywiście lokalnie może być wyższy). Parametr EHI osiągnie ok. 0,5-1, miejscami do 1,5, co wskazuje na ryzyko pojawienia się słabej trąby powietrznej.
Początkowo prognozuje się rozwój konwekcji w formie punktowych komórek burzowych (z możliwością przekształcenia się w superkomórkę burzową). Obszar rozwoju burz to najpewniej Opolszczyzna lub Dolny Śląsk, aczkolwiek nie można wykluczyć, że nastąpi to na Śląsku. Struktury burzowe będą przemieszczać się w kierunku wschodnim i północno-wschodnim, a w późniejszym czasie mogą organizować się w formacje wielokomórkowe, takie jak MCS. W godzinach wieczornych strefa burz wraz z opadami może wkroczyć także znad Niemiec na Ziemię Lubuską i Dolny Śląsk. Za główną strefą pofalowanego frontu atmosferycznego nie można wykluczyć rozwoju kolejnych, ale znacznie słabszych komórek burzowych. Najpewniej burze opuszczą nasz kraj bądź zanikną w godzinach nocnych bądź też wieczornych.