Prognoza konwekcyjna na dzień 7.07.2025 oraz noc 7/8.07.2025

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 7.07.2025, godz. 06:00 UTC do 8.07.2025, godz. 06:00 UTC

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej i częściowo wschodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu, a w mniejszym stopniu także z powodu niewielkiego ryzyka wystąpienia trąby powietrznej oraz intensywnych opadów deszczu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru położonego w pasie „okalającym” stopień 2. – od Beskidu Żywieckiego po granicę wschodnią głównie ze względu na ryzyko wystąpienia opadów dużego gradu, silnego wiatru oraz ulewnych opadów deszczu.

Prognoza siły i aktywności burz dla Polski

PODSUMOWANIE:

W poniedziałek na południowym wschodzie prognozowane są silne burze, które rozwiną się w ciepłym sektorze. Na wstępie należy zaznaczyć, iż istnieje szansa, że silne burze „ominą” nasz kraj, a cały incydent wypchnięty będzie na wschód (teren Ukrainy). Innym problemem może okazać się konwekcja masowa, która ograniczy potencjał burz.

W prognozach od dłuższego czasu utrzymują się silne burze. Głównie sugerowany jest układ wielokomórkowy, który do Polski miałby wkroczyć ze Słowacji. Układ ten miałby przemieścić się nad obszarem Podkarpacia oraz południowej części Lubelszczyzny. Wówczas głównym zagrożeniem będzie silny wiatr.  Nie można wykluczyć również trybu superkomórkowego – wówczas sporym zagrożeniem byłyby opady dużego gradu oraz silny wiatr. Podczas przechodzenia superkomórek istniałoby także niewielkie ryzyko pojawienia się trąby powietrznej. Szczytowa aktywność potencjalnie groźnych burz przypadnie na godziny popołudniowe i wieczorne.

W czasie przechodzenia burz należy spodziewać się następujących zjawisk współtowarzyszących:

  • Opadów gradu do 3-5 cm,
  • Opadów deszczu do 30-40 mm,
  • Silnych porywów wiatru do 100-120 km/h,
  • 1-2 przypadków trąby powietrznej (mała szansa).

OMÓWIENIE

…Polska południowo-wschodnia i częściowo wschodnia (Podkarpacie, Lubelszczyzna)…

Poniedziałek może przynieść sporo „zawirowań w pogodzie” na ternie Polski południowej, południowo-wschodniej oraz częściowo wschodniej. Na zafalowaniu na froncie atmosferycznym rozwinąć się mają silne burze. Na południowym wschodzie kraju prognozowana jest znaczna chwiejność termodynamiczna (MUCAPE do 1600-2000 Jkg-1), której towarzyszyć mają podwyższone parametry kinematyczne (DLS do 20-25 m/s, SRH 150-250 m2/s2 , LLS do 12-15 m/s). Stworzy to środowisku do rozwoju, jak i istnienia gwałtownych burz. Ciężko jest oszacować tryb konwekcji, jednak większość wyliczeń wskazuje na ryzyko rozwoju superkomórek burzowych. Nie można wykluczyć także przejścia układu wielokomórkowego nad Podkarpaciem oraz południem Lubelszczyzny. Ze względu na podwyższoną skrętność (SRH do 250 m2/s2), DLS oraz CAPE w warstwie 0-3 lokalnie >100 Jkg-1 istnieje niewielkie ryzyko zejścia trąby powietrznej. Ograniczeniem będzie stosunkowo umiarkowany i wysoki poziom kondensacji (LCL). Zagrożeniem będzie także ulewny opad deszczu z racji wysokiego uwodnienia atmosfery (parametr PWAT [zawartość wody w słupie atmosfery] do 30-40 mm. Symulacje wskazują także na obecność niewielkich suchych warstw, co stanowi sugestię o potencjale do występowania silnych porywów wiatru.

Tak jak napisano w podsumowaniu, jest szansa na łagodniejszy przebieg burz. Przede wszystkim istnieje możliwość wypchnięcia warunków bardziej na wschód. Wówczas silne burze ograniczyłyby się obszarowo raczej do wschodnich rubieży. Innym problemem okazać się może niewielkie hamowanie konwekcji (paramtr CIN miejscami <-20 Jkg-1), przez co może dojść do sytuacji, w której rozwijać się będzie wiele burz. Ograniczyłoby to potencjał rozwijających się burz do generowania groźnych zjawisk współistniejących.

…zachodnia część kraju…

W tym regionie (Dolny Śląsk, Ziemia Lubuska, rejon Niz. Szczecińskiej) w godzinach wieczornych mogą rozwinąć się punktowe burze, a także wkroczyć znad Niemiec. Nie powinny nieść potencjalnie groźnych zjawisk współistniejących, toteż nie zostaje wydany stopień 1.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.