PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 16.07.2025, godz. 06:00 UTC do 17.07.2025, godz. 06:00 UTC
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych i nawalnych opadów deszczu.
PODSUMOWANIE:
Nad Polską z zachodu na wschód będzie przemieszczał się niż górny, w obrębie którego rozwiną się strefy zachmurzenia związane ze słabo zaznaczonych chłodnym frontem atmosferycznym. Numeryczne modele pogody wskazują na różne scenariusze rozwoju sytuacji, co jest charakterystyczne dla tego typu układu barycznego. Niewielki gradient baryczny i chłodna masa powietrza na wyższych poziomach będzie przyczyną powstawania rozproszonych, miejscami licznych komórek konwekcyjnych, które z czasem, na skutek oddziaływania stref zbieżności wiatru w dolnej troposferze, będą tworzyły większe konwekcyjnych opadów deszczu i burz. W środę nieco bardziej suche warunki będą panować na południu kraju i tam tworzące się pod wpływem stosunkowo małych jak na lipiec wartości CAPE komórki konwekcyjne nie powinny przynosić długotrwałych opadów, chociaż miejscami nie wyklucza się silniejszych porywów wiatru i drobnego gradu. Jednakże w północnej części kraju sytuacja będzie inna – nagromadzenie wilgoci i silna zbieżność sprawią, że strefy opadów konwekcyjnych i burz będą trwały dłużej, co przyczyni się do wystąpienia dużych sum opadów w stosunkowo krótkim czasie. Ponadto ruch komórek na północy kraju będzie znacznie wolniejszy niż na południu Polski.
W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:
- Opady deszczu do ok. 20 mm/h na południu kraju oraz do 40-50 mm/h na północy kraju, przy czym miejscami na Pomorzu nie wyklucza się skumulowanej sumy opadów konwekcyjnych powyżej 100 mm,
- dość silny wiatr o prędkości w porywach do ok. 60 km/h (południe kraju),
- opady gradu o średnicy do 1 cm (południowy zachód kraju).
OMÓWIENIE:
… północna część Polski …
Pod wpływem stosunkowo małej energii CAPE (do 300-500 J/kg), strefy silnej zbieżności wiatru w dolnej troposferze oraz dużej zawartości pary wodnej w troposferze (PW do 30-35 mm) powstanie quasi-stacjonarna, trwała strefa komórek konwekcyjnych, która zaznaczy się już w godzinach porannych. Z upływem czasu strefa ta stopniowo będzie przemieszczała się na wschód i północ. Bardzo wolny ruch komórek konwekcyjnych i pojedynczych komórek burzowych będzie przyczyną wystąpienia miejscami pokaźnych kilkugodzinnych sum opadów, które mogą przekroczyć nawet 100 mm. Tak duże opady rodzą ryzyko wystąpienia licznych podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Około południa wspomniana strefa opadów i burz powinna dotrzeć nad Pomorze Wschodnie, Warmię i Mazury, gdzie utworzą się nowe komórki. Nadal prognozowane są bardzo silne opady deszczu, które mogą być przyczyną kilku poważnych przypadków podtopień. Wyniki modeli mezoskalowych przedstawiają różne warianty rozwoju sytuacji, jednak pomimo występowania niepewności oraz stosunkowo małej aktywności elektrycznej w omawianej strefie konwekcji, prognozowane w jej obrębie zjawiska wymagają uwzględnienia 1. stopnia zagrożenia.