PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.07.2025, godz. 06:00 UTC do 19.07.2025, godz. 06:00 UTC
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla krańców Polski północno-wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych i nawalnych opadów deszczu.
PODSUMOWANIE:
W piątek nasz kraj będzie podzielony pod kątem warunków atmosferycznych. Nad większą część kraju napłynie sucha masa powietrza bez potencjału do rozwoju głębokiej konwekcji. Na wschód od Polski przemieszczać się będzie niż znad basenu Morza Czarnego, z którym związany będzie aktywny front atmosferyczny. Część frontu znajdzie się nad północno-wschodnią Polską, gdzie pojawi się największy potencjał do rozwoju burz, generujących przede wszystkim intensywne opady deszczu. W pozostałej części kraju warunki do rozwoju konwekcji będą słabe bądź niepewne. Szczegółowe omówienie warunków z podziałem na regiony znajduje się poniżej.
W czasie burz mogą występować następujące zjawiska współtowarzyszące:
- intensywne opady deszczu o natężeniu 15-40 mm/h (w zależności od regionu);
- punktowo silne konwekcyjne porywy wiatru powyżej 60-70 km/h;
- opady małego gradu o średnicy nieprzekraczającej 3 cm.
OMÓWIENIE:
… Polska północno-wschodnia …
W tej części kraju prognozowany jest największy wzrost energii dostępnej drogą konwekcji do około 400-800 J/kg (lokalnie niewykluczone wzrosty do 1000 J/kg, choć znacznie większe wartości prognozowane są w Rosji i na Litwie). Wraz z frontem napłynie tutaj bardzo wilgotna masa powietrza (Mixr odpowiednio 11-12 g/kg; PWater ~36 mm), co będzie sprzyjać masowej, wilgotnej i głębokiej konwekcji o charakterze rozproszonych ale mocno uwodnionych struktur burzowych. Natężenie opadów deszczu może osiągnąć 30-40 mm/h. Prognozowana jest także niska temperatura wierzchołków chmur, która będzie sprzyjać inicjacji wyładowań atmosferycznych. Warunki kinematyczne prognozowane są jako słabe i nieistotne. Prawdopodobnie większość burz rozwinie się poza granicami naszego kraju, jednakże cała strefa burz i opadów będzie przemieszczać się w kierunku Polski (zgodnie z trajektorią niżu). Część burz dotrze do krańców Polski północno-wschodniej, a część może rozwinąć się także już na terenie kraju, zarówno w godzinach popołudniowych jak i nocnych.
… Polska południowo-wschodnia …
Na południowym-wschodzie kraju prognozowane są dużo słabsze warunki do rozwoju burz, ponieważ energia CAPE powinna wzrosnąć maksymalnie do około 250 J/kg. Temperatura wierzchołków chmur od -10°C do -20°C sugeruje płytką konwekcję, jednakże umiarkowanie wysoka wilgotność względna w dolnej troposferze jak i korzystne wielkoskalowe wspomaganie konwekcji w związku z obecnością niżu może doprowadzić do rozwoju kilku bardziej rozbudowanych, pojedynczych komórek generujących wyładowania atmosferyczne. W tej części kraju ewentualne burze będą przemieszczać się w kierunku południowym.
… Polska południowo-zachodnia …
Na zachodzie w większości pojawi się sucha masa powietrza objawiająca się niskim RH, niskim PW, miejscami również wysokim CIN bez większego potencjału do rozwoju burz i konwekcji. Jedynie lokalnie na południowym-zachodzie (głównie w Sudetach, na Przedgórzu Sudeckim czy też w rejonie Masywu Śnieżnika) prognozowana jest przez jedynie niektóre modele numeryczne, większa chwiejność atmosfery w granicach 250-500 J/kg. Ponadto tylko na tym obszarze prognozowana jest wyższa wilgotność i obecność wspomagania konwekcji, dlatego nie można całkowicie wykluczyć lokalnych burz, związanych z wymuszeniem orograficznym. Niemniej jednak, prawdopodobieństwo rozwoju burz pozostaje niepewne. Z uwagi na niewielki przepływ powietrza w atmosferze większość komórek przyjmie charakter stacjonarny.