Prognoza konwekcyjna na dzień 3 stycznia 2015 i na noc 3/4 stycznia

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.01.2015, godz. 07:00 CET do 04.01.2015, godz. 07:00 CET

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski północno-zachodniej i północnej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru pochodzenia konwekcyjnego.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Prognoza konwekcyjna na dzień 03.01.2014 i na noc 03/04.01.2015

Prognoza konwekcyjna na dzień 03.01.2014 i na noc 03/04.01.2015

Potężny niż znad okolic jeziora Onega będzie przez całą sobotę silnie oddziaływać na pogodę w Polsce. Do naszego kraju będzie napływać powietrze polarne morskie chłodne, które będzie charakteryzować się pewną, niezbyt silną chwiejnością. Chwiejność ta będzie zaznaczać się przede wszystkim nad wodami morskimi i w ich sąsiedztwie. Zwraca się uwagę na falę, która wytworzy się na froncie atmosferycznym wędrującym w sobotę rano przez północną część kraju. Będzie to bardzo niewielkie zaburzenie, jednak w jego obrębie, zwłaszcza w przedniej części, w środkowej troposferze wystąpią ruchy wznoszące, wspomagające rozwój konwekcji. Ponadto w sobotę nad Polską będzie przebiegać prąd strumieniowy, którego prędkość na poziomie izobarycznym 300 hPa ma osiągać 60-70 m/s. Z upływem dnia strefa prądu strumieniowego będzie przemieszczać się na południowy wschód i pod wieczór będzie opuszczać nasz kraj.

OMÓWIENIE

Polska północno-zachodnia i północna …

Pod wpływem niewielkiej energii CAPE (do ok. 200 J/kg), a także pod wpływem dość dużych wartości pionowego ścinania wiatru (DLS do 30-40 m/s), będą rozwijać się komórki konwekcyjne, lokalnie większe i silniejsze, mogące przynosić wyładowania atmosferyczne, zwłaszcza w rejonie Wybrzeża. Szczyt aktywności zjawisk konwekcyjnych prawdopodobnie wystąpi przed południem i wczesnym popołudniem. Z uwagi na wspomaganie procesów konwekcji oraz znaczne wartości pionowego ścinania wiatru, komórki mogą przyjmować bardziej zorganizowane formy, w szczególności mogą tworzyć niewielkie układy liniowe (większa formacja liniowa podążająca w głąb lądu jest niewykluczona). Układy te mogą generować wyładowania atmosferyczne i będą przynosić opady rożnego typu, zarówno deszczu, krupy śnieżnej i samego śniegu. Zagrożeniem podczas przechodzenia tych układów mogą być lokalnie bardzo silne porywy wiatru (stąd w prognozie zostaje uwzględniony 1. stopień zagrożenia), uwzględniając prędkość wiatru na wys. izobarycznej 850 hPa dochodząca do 35 m/s. W sobotę wieczorem zjawiska konwekcyjne powinny być już mniej liczne. Nieliczne komórki mogą występować także w nocy z soboty na niedzielę, jednak prawdopodobnie będą one zbyt słabe do generowania wyładowań atmosferycznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz