PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.01.2015, godz. 07:00 CET do 10.01.2015 godz. 07:00 CET
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA został wydany z powodu silnych porywów wiatru.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Sytuacja baryczna nad starym kontynentem jest bardzo dynamiczna. Wszystkiemu winien jest potężny prąd strumieniowy, który w swoim rdzeniu niesie wiatry przekraczające 350 km/h. Dzięki temu Europa podzielona jest na niżową północ i wyżowe południe. Ciśnienie w rozległym wyżu znad Hiszpanii powinno przekroczyć 1040 hPa, w tym samym czasie Skandynawowie powinni ujrzeć mniej niż 985 hPa na swoich barometrach. W piątek Polska znajdzie się pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia zbudowanej na dużym gradiencie barycznym. Bardzo prawdopodobne jest utworzenie się na niej niewielkiego niżu wtórnego, w niedalekiej odległości od polskiego wybrzeża. Wynikiem tej sytuacji będzie wzmożony przepływ powietrza, który w połączeniu z niewielką chwiejnością powinien zainicjować zjawiska burzowe.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …
W piątek największą uwagę trzeba zwrócić na warunki kinematyczne. Nad nasz kraj nadciągnie prąd strumieniowy, który na wysokości izobarycznej 300 hPa objawi się wiatrem przekraczającym 300 km/h. Ten fakt bezpośrednio wpłynie na wartość pionowych uskoków wiatru, dlatego wartość wskaźnika DLS 0-6 km znacznie przekroczy 50 m/s.
Jednak bardziej istotne w kontekście jutrzejszych burz jest to, co będzie się działo w dolnych 2 – 4 km. Na początek podstawowe parametry: CAPE: do ok. 150 J/kg, LLS 0-1 km: 20 – 30 m/s, SRH 0-1 km: 300 m2/s2, wiatr 850 hPa: do 35 – 40 m/s.
Na chwilę obecną najprawdopodobniejszym scenariuszem jest pojawienie się kilku bardziej lub mniej zorganizowanych układów konwekcyjnych o charakterze liniowym. Inicjacja zjawisk burzowych powinna wystąpić za zachodnią granicą naszego kraju, w godzinach około południowych . Mimo niewielkiej chwiejności wyładowania mogą się pojawić dzięki silnemu wspomaganiu tj. uskoki wiatru, pozytywna wirowość i stromy gradient temperatury w środkowej troposferze. Powstałe komórki burzowe będą szybko przemieszczać się nad nasz kraj, co będzie stwarzało zagrożenie ze strony silnych porywów wiatru. Duża wilgotność względna, silne uskoki i skrętność wiatru w dolnej troposferze mogą być także przyczyną pojawienia się trąby powietrznej, lecz ryzyko jej pojawienia się jest niewielkie.
…Obszar objęty możliwością burz…
Na tym obszarze zjawiska konwekcyjne powinny być łagodniejsze, ale istnieje tutaj szansa na pojawienie się pojedynczych wyładowań.