PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.04.2015, godz. 08:00 CEST do 27.04.2015, godz. 08:00 CEST
SYTUACJA SYNOPTYCZNA
W niedzielę Polska znajdzie się na południowy wschód od fali górnej, której oś będzie przebiegać od Płw. Iberyjskiego po Wyspy Brytyjskie, w strefie napływu dość ciepłego powietrza polarnego morskiego. Pogodę w północno-zachodniej części kraju będzie kształtować falujący chłodny front atmosferyczny przebiegający od Morza Bałtyckiego przez północno-zachodnie Niemcy po Kanał La Manche. W Polsce południowo-wschodniej zaznaczy się z kolei słaby ośrodek wyżowy z centrum nad Rumunią. Po południu do zachodniej części Polski przybędzie niewielki ośrodek niskiego ciśnienia, w którego rejonie pojawi się strefa zbieżności wiatru. Na przeważającym obszarze kraju w ciągu dnia rozwinie się niezbyt duża energia potencjalna dostępna drogą konwekcji.
OMÓWIENIE
… Ziemia Lubuska, częściowo Wielkopolska, Pomorze …
Już wczesnym popołudniem możliwe są pierwsze silnie rozwinięte komórki konwekcyjne dające wyładowania atmosferyczne oraz przelotne opady deszczu, w kilku przypadkach także gradu do ok. 2 cm w średnicy. Nad wschodnimi Niemcami, wzdłuż powstającej tam strefy konwergencji, rozwój komórek konwekcyjnych będzie znacznie silniejszy. Z uwagi na pionowe ścinanie wiatru 0-6 km osiągające wartość ok. 15 m/s, może tam powstać wielokomórkowy klaster burz, co w szczególności jest widoczne w prognozie modelu GFS. Klaster ten będzie przemieszczać się na wschód i późnym popołudniem powinien znaleźć się nad zachodnią częścią Polski. Do klastra mogą dobudowywać się kolejne komórki burzowe. Wielokomórkowy układ konwekcyjny może przynosić dość silne opady deszczu powodujące w kilku miejscach niewielkie podtopienia, ale z uwagi na niezbyt dużą energię CAPE i niewielkie PW, ryzyko tych zjawisk jest bardzo małe i nie kwalifikuje się ono na pierwszy stopień zagrożenia w prognozie konwekcyjnej. W pierwszej części nocy słabnąca burza wielokomórkowa, z uwagi na procesy wspomagające rozwój konwekcji, będzie trwać nadal i będzie przemieszczać się na północny wschód, w stronę Zatoki Gdańskiej.
… Pozostała część kraju objęta możliwością wystąpienia burz …
CAPE na poziomie do ok. 400-600 J/kg będzie skutkować rozwojem komórek burzowych niemal w całym kraju już wczesnym popołudniem. Najbardziej intensywny rozwój komórek burzowych nastąpi prawdopodobnie w woj. dolnośląskim, opolskim, łódzkim i na południu woj. wielkopolskiego oraz mazowieckiego. Najmniejsze szanse na burze są w woj. podkarpackim. Burze będą przynosić chwilami silniejsze przelotne opady deszczu, a lokalnie – z uwagi na niską izotermę 0°C – także gradu dochodzącego do ok. 2 cm w średnicy. Nie przewiduje się powstania bardziej zorganizowanych układów burzowych trwających przez wiele godzin. Pomimo tego, słaba, krótkotrwała superkomórka nie jest wykluczona. Późnym wieczorem burze powinny szybko zanikać.