Prognoza konwekcyjna na dzień 27.04.2015 oraz na noc z 27/28.04.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 27.04.2015, godz. 08:00 CEST do 28.04.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla dzielnic południowo – zachodnich, a także dla rejonów zachodnich i północnych głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, gradu oraz w mniejszym stopniu punktowo silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 27.04.2015 oraz na noc z 27/28.04.2015

Prognoza konwekcyjna na dzień 27.04.2015 oraz na noc z 27/28.04.2015

Polska będzie pod wpływem rozległej bruzdy niżowej o osi południkowej, dodatkowo w środowisku coraz silniejszego oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego, które znajdą się po wschodniej stronie długiej fali górnej. W ciągu dnia znad Niemiec w kierunku Czech będzie przemieszczać się układ niskiego ciśnienia, którego oś zatoki niżowej zostanie skierowana w stronę naszego kraju. W zasięgu przebiegania zatoki niżowej zacznie rozwijać się dolno-troposferyczna zbieżność wiatru, wzdłuż której prognozowana jest silniejsza akumulacja pary wodnej w warstwie granicznej. Nad większość Polski będzie napływać bardzo ciepła masa powietrza z południowej części Starego Kontynentu, która szczególnie wzdłuż rejonów zachodnich, na południowym – zachodzie i północy objawi się rozwojem głębszej, wilgotnej konwekcji.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia oraz możliwością wystąpienia burz w dzielnicach południowo – zachodnich, zachodnich i północnych …

Prognozy oparte na modelu GFS wskazują, że w ciągu dnia na zaznaczonym obszarze zacznie rozwijać się i pogłębiać strefa konwergencji wiatru w warstwie granicznej, która będzie mieć ścisły związek z osią zatoki niskiego ciśnienia. Wzdłuż niej prognozowana jest silniejsza akumulacja pary wodnej, która w połączeniu z silniejszym spadkiem temperatury wraz z wysokością w warstwie 500 m – 700 hPa, doprowadzi do wzrostu energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie do około 500-1000 J/kg (SBCAPE). Inicjacja zjawisk burzowych spodziewana jest w słabych i umiarkowanych warunkach kinematycznych – prędkość wiatru na powierzchniach izobarycznych 700-500 hPa ma osiągnąć około 10-17 m/s, z najsilniejszym strumieniem powietrza przebiegającym przez północną część omawianego paragrafu. Obecność konwergencji w dolnych partiach troposfery oraz przebieganie wiatru powyżej dolnej części warstwy granicznej (rejon z bezpośrednim oddziaływaniem silniejszej zbieżności) z południowego – zachodu na północny – wschód (miejscami z południa na północ) zapewni korzystniejsze warunki do wystąpienia podwyższonego uskoku kierunkowego wiatru. Model GFS sugeruje, że SRH dla warstwy 0-3 km wyniesie około 100-180 m2/s2, co przy podwyższonym pionowym uskoku prędkościowym wiatru w dolnych 6 km troposfery (10-20 m/s) może wzmocnić potencjał do rozwoju kilku ośrodków zawierających w sobie rotujące prądy wstępujące. Z racji możliwego powstania superkomórek burzowych, rośnie ryzyko wystąpienia opadów większego gradu, którego średnica może osiągnąć 2-3 cm. W przypadku mocniej wypiętrzonych komórek konwekcyjnych, jednak niezawierających w sobie mezocyklonu, średnica gradzin powinna wynieść 0,5-1,5 cm. Dodatkowo należy się liczyć z ulewnymi opadami deszczu mogącymi powodować lokalne podtopienia, zwłaszcza, gdy na strefie zbieżności uformuje się większa ilość ośrodków burzowych (wodność troposfery powyżej 20-25 milimetrów + możliwość przejścia kilku burz nad danym obszarem w dość krótkim czasie) oraz punktowo silnymi porywami wiatru związanymi z działalnością prądów zstępujących (obecność niedosytów wilgoci i zwiększonego gradientu pionowego temperatury).

Inicjacja burz możliwa będzie zarówno w ciągu dnia, jak i nocą z poniedziałku na wtorek, zważywszy na dalszą obecność strefy dolno-troposferycznej zbieżności wiatru z osią przemieszczającą się stopniowo w kierunku wschodnim, a także mając na uwadze mechanizmy wspomagające procesy konwekcyjne wzdłuż osi bruzdy niskiego ciśnienia oraz w zasięgu układu niżowego, którego centrum będzie wędrować znad południowo – zachodniej części kraju w kierunku północno – wschodnim. W przypadku nocnych burz należy się liczyć przede wszystkim z przelotnymi, silnymi opadami deszczu.

Na pozostałym obszarze objętym możliwością burz przewiduje się dzienny wzrost energii SBCAPE do kilkuset J/kg. Nie wiadomo jednak czy obecność suchszego powietrza pozwoli na inicjację głębszej konwekcji. Być może rozwinie się kilka izolowanych ośrodków burzowych (15%), choć trzeba mieć na uwadze możliwość braku potencjału do silniejszego wypiętrzania się form kłębiastych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz