W ostatnich dniach nad Starym Kontynentem oraz Ameryką Północną przechodziły gwałtowne burze, przynosząc silne porywy wiatru, opady dużego gradu a nawet trąby powietrzne, powodujące rozległe zniszczenia materialne. Niestety w wyniku burz sporo osób odniosło obrażenia, jak i również pojawiła się ofiara śmiertelna. W Polsce także grzmiało, jednak przebieg burz miał spokojniejszy charakter.
W pierwszej kolejności należy zacząć od naszych zachodnich sąsiadów, gdzie we wtorek w okolicach miejscowości Schwerin i Rostock w Meklemburgii-Vorpommern w północno-wschodnich Niemczech pojawiła się superkomórka burzowa, która przyniosła trąby powietrzne. Obecnie w bazie danych ESWD potwierdzone zostały trzy przypadki tego zjawiska, w miejscowościach Bützow, Groß Laasch oraz Rampe. Znaczne zniszczenia odnotowano w pierwszym z miast, gdzie trąba powietrzna powalała drzewa, przewracała samochody oraz spowodowała znaczące zniszczenia w konstrukcjach budowlanych. Rannych zostało 30 osób. Obecnie przypuszcza się, że trąba powietrzna mogła nawet osiągnąć siłę T6 w skali Torro, co oznacza prędkość wiatru wynoszącą od 260 do 299 km/h.
Wątek poświęcony temu wydarzeniu wraz ze skanami radarowymi oraz dokumentacją multimedialną można znaleźć na naszym forum: http://forum.lowcyburz.pl/viewtopic.php?f=865&t=8335, natomiast szerszy zbiór dostępny jest w bazie danych ESWD (http://www.eswd.eu/)
Zniszczenia przynosiły również wiatry prostoliniowe związane z konwekcyjnymi układami liniowymi – gdzieniegdzie ich prędkość dochodziła do 100 km/h. W Hamburgu spadający dach spowodował śmierć jednej osoby, drugą natomiast poważnie ranił.
Silne burze przeszły również wczoraj przez Słowację, Węgry, Austrię oraz Włochy, gdzie pojawiły się przede wszystkim opady dużego gradu, związane głównie z superkomórkami burzowymi. W miejscowości Soltvadkert w południowej części Węgier spadł grad o średnicy 5 cm, natomiast w we Włoszech w miejscowościach Vergnasco oraz Sandigliano w Piemoncie (północno-zachodnie Włochy) gradziny osiągnęły średnicę 6 cm.
Z kolei w dniu dzisiejszym nawałnice przechodzą w południowej części Półwyspu Bałkańskiego. Na tym obszarze mogą wystąpić opady dużego gradu o średnicy dochodzącej do 5 cm oraz nawalne opady deszczu prowadzące do podtopień i powodzi błyskawicznych. Niewykluczone jest również pojawienie się lokalnej trąby powietrznej.
W trakcie przechodzenia frontu chłodnego przez Polskę we wtorek oraz w środę, lokalnie pojawiły się dość aktywne elektrycznie burze (miejscami z efektownymi chmurami szelfowymi), które na szczęście nie przyniosły większych szkód. Grzmiało m.in. na Pomorzu, w rejonie Beskidu Zachodniego, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu, gdzie burze były najbardziej aktywne. Za wyjątkiem regionów północnych i zachodnich naszego kraju spadło kilkanaście mm deszczu, poprawiając sytuację pożarową w lasach.
Po przejściu frontu chłodnego i spływu polarnomorskiej masy powietrza, doszło do zaostrzenia gradientu pionowego temperatury powietrza (w szczególności w środkowej troposferze). W związku z tym w dniu dzisiejszym pojawiły się miejscami burze adwekcyjne. Wyładowania atmosferyczne dotychczas były obserwowane m.in. na Pojezierzu Zachodniopomorskim, Podlasiu, Mazowszu, Podkarpaciu, a także na Ziemi Łódzkiej. Lokalne burze (o stosunkowo niedużej sile) mogą pojawić się również w następnych dniach, w szczególności w sobotę oraz w niedzielę. Szczegóły znajdą Państwo w wydawanych na bieżąco prognozach konwekcyjnych na dany dzień.
Tymczasem w Stanach Zjednoczonych trwa obecnie szczyt sezonu tornad. W ciągu ostatniej doby tornada związane z superkomórkami burzowymi wystąpiły w stanie Nebraska, Kansas, Oklahoma oraz w Teksasie. Ponadto gdzieniegdzie pojawiły się opady bardzo dużego gradu o średnicy przekraczającej nawet 10 cm. W rejonie miasta Oklahoma City oraz na południe od niego pojawiła się powódź błyskawiczna, której wynikiem były nawalne opady deszczu – sumy miejscami przekroczyły 200 mm opadu. Wg informacji prasowych, w wyniku tornad oraz powodzi pojawiło się sporo zniszczeń przede wszystkim w konstrukcjach budowlanych.
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach (w piątek oraz w sobotę) również w tym rejonie pojawią się warunki sprzyjające powstaniu bardzo groźnych zjawisk atmosferycznych łącznie z tornadami, a nawet ich serią. Mamy nadzieję, iż w trakcie tych wydarzeń nikt nie ucierpi lub ewentualne zniszczenia będą minimalne. Jednocześnie zachęcamy przy tym do skorzystania z możliwości podglądu na żywo działań terenowych prowadzonych przez amerykańskich łowców burz, co polecamy w szczególności polskim łowcom.