PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 25.05.2015, godz. 08:00 CEST do 26.05.2015, godz. 08:00 CEST
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znajdzie się przeważnie w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia, pomiędzy dwoma układami wyżowymi ulokowanymi nad Oceanem Atlantyckim oraz częściowo Europą Wschodnią. Nad wschodnie dzielnice zacznie nasuwać się strefa ciepłego frontu atmosferycznego z wilgotną masą powietrza pochodzenia polarno-morskiego, w której prognozuje się rozwój mocniej uwodnionych formacji burzowych, zarówno w ciągu dnia, jak i nocą z poniedziałku na wtorek. Znad Niemiec w kierunku rejonów zachodnich Polski będzie stopniowo przemieszczać się chłodny front atmosferyczny, przed którym spodziewane jest uformowanie się przyziemnej zbieżności wiatru. Analizy numeryczne wskazują, że wzdłuż linii konwergencji miejscami również może dojść do inicjacji ośrodków burzowych, przy czym ich prawdopodobieństwo będzie znacznie mniejsze w stosunku do dzielnic południowo – wschodnich, wschodnich i częściowo północno – wschodnich (15%).
OMÓWIENIE:
… Częściowo południe, południowy – wschód, wschód, cz. północny – wschód …
W czasie ważności prognozy modele GFS oraz WRF-ARW 12 km wskazują na wzrost energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną do około 100-1500 J/kg (MUCAPE). Początkowo najkorzystniejsze środowisko termodynamiczne wystąpi w dzielnicach południowo – wschodnich, by z upływem dnia, a zwłaszcza nocą z poniedziałku na wtorek, zacząć obejmować również wschodnią i północno – wschodnią część kraju. Na ogół brak wzmocnionego pola wiatru, jednak z obecną dolno-troposferyczną konwergencją związaną z ciepłym frontem atmosferycznym, będzie sprzyjać inicjacji mocniej uwodnionych i wolno przemieszczających się komórek burzowych (wodność troposfery ponad 20-25 milimetrów), które mogą przybierać formy złożone z kilku ośrodków konwekcyjnych i przynosić miejscami nadmierne opady deszczu (niewykluczone są lokalne podtopienia). Z wyliczeń modelu UMPL wynika, że na terenach objętych możliwością powstania burz obecne będzie zachmurzenie (szczególnie w południowej części omawianego obszaru), w pewnym oraz większym stopniu mogące ograniczyć potencjał burzowy. Niemniej jednak, jeśli warstwa graniczna zdoła się odpowiednio nagrzać (taki wariant mimo wszystko jest uwzględniany), wtedy wystąpi korzystniejsze środowisko termodynamiczne do rozwoju głębszej konwekcji, która możliwa jest przez cały okres ważności prognozy (szczególnie od godzin popołudniowych do godz. porannych wtorkowego dnia). Poszczególne formacje burzowe będą generować ulewne, przelotne opady deszczu oraz miejscami grad o średnicy do 1-1,5 cm, zwłaszcza, gdy na obszarze zbieżności wiatru (wpływ nieco zwiększonego uskoku kierunkowego w dolnych 3 kilometrach troposfery) dojdzie do inicjacji 1-2 burz zawierających w sobie rotujący prąd wstępujący. Najmniejsze szanse na inicjację burz wyliczane są dla dzielnic południowych, gdzie prognozowane jest długo utrzymujące się niskie zachmurzenie warstwowe.
Jutro w ciągu dnia, na podstawie najnowszych prognoz i bieżących obserwacji, może zaistnieć potrzeba uwzględnienia 1. stopnia zagrożenia.
…. Południowy – zachód, częściowo zachód …
Pod wpływem nasłonecznienia oraz obecności zbieżności wiatru z podwyższoną zawartością wilgoci należy się liczyć z powstaniem komórek opadowych (SBCAPE do 100-200 J/kg), generujących na ogół przelotne opady deszczu. Nie można jednak wykluczyć, że kilka ośrodków konwekcyjnych wypiętrzy się nieco wyżej i będą w stanie wygenerować wyładowania atmosferyczne.