Prognoza konwekcyjna na dzień 6.07.2015 oraz noc 6/7.07.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.07.2015 godz. 08:00 CEST do 07.07.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu i ulewnego deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru oraz opadów dużego gradu i ulewnego deszczu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek Polska będzie pod wpływem dwóch zróżnicowanych termicznie mas powietrza, które będzie rozdzielał chłodny front atmosferyczny związany z niżem skandynawskim. We wschodniej połowie kraju zalegać ma gorące powietrze zwrotnikowe, co oznacza kontynuację upałów, a do zachodniej połowy Polski zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Występujący na styku tych mas powietrza front chłodny (i związana z nim zatoka niżowa) będzie szybko przesuwał się na wschód i wypychał zwrotnikową masę powietrza. W północnej połowie kraju dodatkowo wystąpi silniejszy przepływ w środkowej i górnej troposferze. To w połączeniu ze znaczną chwiejnością po ciepłej stronie frontu daje możliwość wystąpienia gwałtownych zjawisk burzowych.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 6.07.2015 oraz noc 6/7.07.2015

Prognoza konwekcyjna na dzień 6.07.2015 oraz noc 6/7.07.2015

W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 1000-2000 J/kg, LI od -6 do -8). Na skutek przedfrontowej strefy konwergencji (związanej z zatoką niżową) spodziewany jest rozwój licznych ośrodków burzowych. Burze będą rozwijać się w środowisku podwyższonych pionowych uskoków wiatru (DLS 15-20 m/s, 0-3 km shear 15-20 m/s). Duże wartości ścinania obecne w dolnych 3 km atmosfery w połączeniu z przedfrontową konwergencją mogą sprzyjać rozwojowi zorganizowanego układu burzowego, który uformuje linię szkwału lub nawet bow echo. Stwarza to ryzyko wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru powodujących zniszczenia. Ponadto (zwłaszcza w pierwszej fazie rozwoju konwekcji) niewykluczona jest formacja superkomórek burzowych, które mogą nieść zagrożenie opadów dużego gradu (średnicy do 3-5 cm) oraz niewielkie ryzyko wystąpienia trąby powietrznej (podwyższone LLS i miejscami obniżony LCL). Bardzo duża wodność troposfery (rzędu 40-50 mm) oznacza wysoki potencjał do występowania ulewnych opadów deszczu, ale ryzyko znacznych sum opadowych będzie częściowo zniwelowane przez dużą prędkość przemieszczania się chmur Cumulonimbus. Rozwój burz możliwy jest już przed południem (zwłaszcza na zachodzie obszaru), ale ich największe natężenie spodziewane jest popołudniu i pod wieczór. Strefa konwekcji będzie stopniowo się przesuwać na wschód, a późnym wieczorem burze opuszczą nasz kraj.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia (z wyjątkiem Małopolski i Podkarpacia)…

W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 1000-2500 J/kg, LI od -6 do -8). W ciągu dnia prognozowany jest rozwój burz w przedfrontowej strefie konwergencji. Na przeważającej części omawianego obszaru burze będą rozwijać się w warunkach umiarkowanych, pionowych uskoków wiatru (DLS 10-15 m/s, 0-3 km shear 10-15 m/s), jedynie w zachodniej części tego obszaru mogą one być wyższe (DLS 15-20 m/s). Możliwy jest rozwój zarówno zwykłych komórek, jak i lepiej zorganizowanych struktur (multikomórki i być może pojedyncze superkomórki). Zagrożenia związane z burzami są podobne, jak na obszarze objętym stopniem 2 zagrożenia, ale ryzyko gwałtownych zjawisk jest tu niższe. Miejscami burze mogą przynosić ulewne opady deszczu, duży grad (do 2-4 cm) oraz bardzo silne porywy wiatru. Burze możliwe są już rano (zwłaszcza pozostałości konwekcji nocnej na zachodzie). Na pozostałym obszarze największe szanse rozwoju burz występują od południa do wieczora, a konwekcja będzie przesuwać się stopniowo z zachodu na wschód kraju. Późnym wieczorem burze powinny stopniowo zanikać.

…Małopolska i Podkarpacie…

W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE do 1000-2000 J/kg). Burze możliwe są dopiero późnym popołudniem oraz wieczorem (wcześniej warunki w dolnej troposferze będą zbyt suche). Burze mają rozwijać się w środowisku małych/umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (DLS do 10-12 m/s). Stąd prognozowane jest wystąpienie przede wszystkim zwykłych komórek burzowych lub niezorganizowanych klastrów (w strefach zbieżności). Na omawianym obszarze istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia ulewnego deszczu oraz gradu (o średnicy 2 cm) oraz punktowo bardzo silnych porywów wiatru.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz