Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 17.07.2015 i na noc 17/18.07.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.07.2015 godz. 08:00 CEST do 18.07.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej i centralnej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu i lokalnie silnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego. Na północnym zachodzie Polski nie można wykluczyć 1-2 trąb powietrznych.

Prognoza konwekcyjna na dzień 17.07.2015 i na noc 17/18.07.2015

Prognoza konwekcyjna na dzień 17.07.2015 i na noc 17/18.07.2015

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Od zachodu w głąb Polski w ciągu dnia oraz w nocy z 17 na 18 lipca będzie przemieszczać ciepły front atmosferyczny niżu znad rejonu Wysp Brytyjskich. Za frontem napłynie ciepłe, dość chwiejne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Późnym popołudniem i wieczorem nad zachodnią i północno-zachodnią częścią kraju prognozowane jest wystąpienie zbieżności wiatrów w dolnej troposferze. Mechanizmy wspomagające rozwój zjawisk konwekcyjnych utrzymają się także w ciągu nocy. Umiarkowanie duża prędkość przepływu w środkowej części troposfery (ok. 15-20 m/s na wysokości izobarycznej 500 hPa) będzie przyczyną występowania podwyższonych wartości pionowego ścinania wiatru w warstwie 0-6 km nad poziomem gruntu, co może spowodować powstanie zorganizowanych układów konwekcyjnych, które będą utrzymywać się nad Polską także w nocy.

OMÓWIENIE

… obszar objęty 1. stopniem zagrożenia oraz możliwością burz …

Początkowo w ciągu dnia rozwój konwekcji będzie mocno ograniczony, pomimo energii CAPE dochodzącej nad zachodnimi krańcami kraju do 1000-1800 J/kg. Późnym popołudniem i wieczorem pojawi się wspomaganie procesów konwekcji w postaci stref zbieżności wiatrów w dolnej troposferze. Najintensywniej wspomaganie rozwoju zjawisk konwekcyjnych powinno zaznaczyć się na zachodzie Polski. Tam powstaną początkowo silne, pojedyncze komórki burzowe, które z upływem czasu powinny łączyć się i zamieniać się w burze wielokomórkowe przesuwające się umiarkowanie szybko na wschód. Komórki burzowe wkroczą także z terytorium Niemiec. Część z tych komórek może zamienić się w superkomórki burzowe dające opad dużego gradu (uwzględniając DLS do 15-20 m/s oraz SRH 0-3 km osiągające nawet 300-400 m2/s2). Wysokie wartości SRH 0-1 km (ponad 150 m2/s2) i podwyższone pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-1 km (do ok. 10 m/s) w połączeniu z wysokością LCL osiągającą ok. 1000 metrów mogą być przyczyną powstania 1-2 trąb powietrznych na północnym zachodzie kraju, jeśli komórki burzowe zaczną się rozwijać późnym popołudniem lub wieczorem. Po zachodzie słońca ryzyko trąby powietrznej zostanie silnie ograniczone. Trudno jednak stwierdzić, w której części doby rozpocznie się inicjacja zjawisk konwekcyjnych (model UMPL prognozuje brak opadów nawet w ciągu nocy, podczas gdy model GFS wskazuje na uformowanie się dużej strefy opadów konwekcyjnych w zachodniej połowie kraju). Później, w burzy wielokomórkowej może powstać liniowy układ konwekcyjny przemieszczający się na wschód, przynoszący silne porywy wiatru na rozległym obszarze (ścinanie pionowe wiatru w warstwie 0-3 km ma wynieść 15-20 m/s). Liniowy układ konwekcyjny (być może wielkości układu MCS) może się utrzymywać przez znaczną część nocy i dotrzeć do Polski Centralnej, gdzie nadal może przynosić silne porywy wiatru. W drugiej części nocy układ zacznie jednak dość szybko słabnąć i zanikać. Ponadto w ciągu nocy burze – na skutek wspomagania procesów konwekcji i MUCAPE przekraczającego 800 J/kg – mogą rozwinąć się w innych rejonach kraju, zwłaszcza w dzielnicach południowych Polski. Burze, które powstaną w nocy, będą o wiele mniej groźne, niż burze popołudniowe i wieczorne, stąd stopień pierwszy zagrożenia wydaje się w ich przypadku zbędny. Mimo wszystko drobnego gradu i 2-3 przypadków podtopień nie można wykluczyć (PWater ma wynieść 30-35 mm).

Uwaga: w zależności od rozwoju sytuacji na północnym wschodzie Niemiec i na północnym zachodzie Polski prognoza może ulec aktualizacji do stopnia 2. zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz