PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.08.2015 godz. 08:00 CEST do 12.08.2015, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej części kraju głównie z uwagi na ryzyko wystąpienia porywistego wiatru, opadów większego gradu i ulewnych opadów deszczu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA
Polska nadal znajduje się w zwrotnikowej masie powietrza, na peryferiach rozległego wyżu znad północno-wschodniej części Europy. Bardzo mały gradient baryczny skutkuje słabym przepływem powietrza, nie tylko w dolnych partiach troposfery, ale także wyżej. Wskaźniki kinematyczne mają bardzo małe wartości. W godzinach popołudniowych pod wpływem narastającej energii CAPE i lokalnych stref zbieżności wiatru tworzą się komórki burzowe, które czasami przynoszą gwałtowne zjawiska burzowe występujące jednak na niewielkich obszarach.
OMÓWIENIE
… obszar objęty 1 stopniem zagrożenia i możliwością wystąpienia burz …
W godzinach popołudniowych rozpocznie się rozwój zachmurzenia konwekcyjnego, zwłaszcza w południowo-zachodniej części kraju. CAPE ma osiągać wartości z przedziału 1500-2000 J/kg, zwłaszcza w dzielnicach zachodnich kraju. Komórki burzowe będą się tworzyć w miejscach występowania mechanizmów wspomagających rozwój konwekcji, czyli w strefach zbieżności wiatru w dolnej troposferze, a także w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim, gdzie duże znaczenie będzie mieć orografia terenu. Burze będą krótkotrwałe, ale lokalnie mogą mieć gwałtowny przebieg. Podczas najsilniejszych burz może pojawić się porywisty wiatr i większy grad (do ok. 3 cm w średnicy). Nie wyklucza się dużych opadów deszczu powodujących lokalne podtopienia. W godzinach wieczornych i wczesną nocą nie wyklucza się powstania klastra burz przechodzącego przez woj. zachodniopomorskie i pomorskie, gdzie pojawi się większe pionowe ścianie wiatru DLS, dochodzące w tych województwach do ok. 15 m/s. Ogólnie, burze pod wieczór i w pierwszej części nocy w większości powinny zaniknąć, za wyjątkiem północno-zachodniej części kraju, gdzie mogą potrwać dłużej. W tej części kraju również nie wyklucza się wystąpienia obfitych opadów powodujących podtopienia. Ostatecznie, stopień pierwszy zagrożenia zostaje wydany dla tych rejonów Polski, w których istnieje największe zagrożenie ze strony gwałtownych burz pulsacyjnych, a także dla północno-zachodniej części kraju – z uwagi na możliwy klaster burz.