Wczoraj, zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami, nad południowymi oraz południowo – zachodnimi regionami województwa dolnośląskiego doszło do rozwoju quasi-stacjonarnych oraz całkowicie stojących w miejscu komórek burzowych, które m.in. w rejonie Legnicy przybrały formę niezbyt rozległego i słabo zorganizowanego klastra burzowego. Poszczególne ośrodki, obok generowania silnych opadów deszczu (były miejsca, gdzie wydajność opadowa za okres zaledwie 10 minut przekraczała 10 mm), charakteryzowały się również całkiem sporą aktywnością elektryczną (w niektórych miejscach na przestrzeni 15 km notowano po około 64 wyładowania atmosferyczne).
W dniu dzisiejszym także będziemy mieć do czynienia z chwiejnym stanem troposfery, szczególnie nad południowo – zachodnią oraz zachodnią i północno – zachodnią częścią kraju (więcej szczegółów w prognozie burzowej). Bieżące obserwacje obrazów
radarowych i satelitarnych pokazują, iż głębsza konwekcja została jakiś czas temu zainicjowana na Opolszczyźnie, gdzie detektory notują pierwsze wyładowania atmosferyczne. Poszczególne ośrodki burzowe, zważywszy na słabe warunki termodynamiczne i kinematyczne troposfery, nie powinny wykazywać się dużą aktywnością, a ich głównym zagrożeniem będą silniejsze opady deszczu.
Jutro masa o zwiększonej energii chwiejności termodynamicznej „wleje” się jeszcze bardziej w głąb kraju, przez co burze będą mogły się formować w wielu regionach RP. Największe szanse na zjawiska burzowe będą mieć dzielnice zachodnie, częściowo północne (maksymalnie do woj. kujawsko – pomorskiego), centralne, północno – wschodnie, oraz obszary górskie, gdzie pojawi się korzystniejszy dla silniejszego wznoszenia chwiejnych mas powietrza do wyższych warstw troposfery gradient pionowy temperatury (przeszło 6 st.C/km w warstwie 2-4 km AGL). Ponownie główne zagrożenie na trasie burz będzie stanowić silniejszy deszcz, choć nie powinien on przyczynić się do wystąpienia liczniejszych podtopień i zalań, jak to wskazywały prognozy numeryczne jeszcze parę dni temu (oczywiście miejscowe podtopienia i zalania nie są wykluczone). Będzie także ciepło – temperatura maksymalna ma oscylować na poziomie +24 – +28 stopni Celsjusza.