PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.09.2015 godz. 08:00 CEST do 19.09.2015, godz. 08:00 CEST
SYTUACJA SYNOPTYCZNA
W piątek Polska będzie pod wpływem słabo zaznaczonego klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem znad Atlantyku (okolice Hiszpanii). Jednak w południowo-wschodniej części zalegać będzie pofalowany front atmosferyczny z obecną strefą zbieżności wiatru. Po południowej stronie frontu obecna będzie masa powietrza zwrotnikowego, natomiast po drugiej polarno-morskiego.
OMÓWIENIE
… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz …
W południowo-wschodniej Polsce spodziewana jest niska energia termodynamiczna dostępna konwekcyjna rzędu CAPE 100-300 J/kg, miejscami osiągająca wyższe wartości 300-500 J/kg (głównie w obszarach górskich). Obecna jednak będzie strefa energii hamującej konwekcję która pojawi się na krańcach południowo-wschodnich. Środowisko niestabilnej atmosfery wystąpi przy wysokich wartościach parametrów kinematycznych (DLS 20-30 m/s, miejscami przekraczający 30 m/s; SRH 0-3 km 200-300 m2/s2, miejscami do 400 m2/s2; SRH 0-1 km 100-200 m2/s2). Podwyższona będzie wodność troposfery dochodząca do 30 mm, a nawet 35 mm. Elementem wspomagającym konwekcję w tym dniu będzie obecna strefa zbieżności wiatru jak i obecność przemieszczającego się niżu na pofalowanym froncie.
Jeśli dojdzie do rozwoju komórek burzowych to należy spodziewać się ich głównie w górach i na ich przedpolu oraz w pasie od Tarnowa przez Sandomierz, Lublin aż po Białą Podlaską. Energia hamująca konwekcję na krańcach południowo-wschodnich może znacząco ograniczyć rozwój burz. Z drugiej strony obecność strefy zbieżności wiatru oraz centrum niżu będzie sprzyjać rozwojowi konwekcji. Burzom towarzyszyć będą głównie intensywne opady deszczu do 15-30 mm w czasie trwania zjawiska, lokalnie >30 mm oraz silny wiatr w porywach do 70-90 km/h, a na Pogórzu Karpackim nawet do 100 km/h. Burze początkowo będą miały charakter pojedynczych komórek, które szybko organizować się będą w większe formacje konwekcyjne. Przy obecności silnej kinematyki nie wyklucza się powstania kilku superkomórek burzowych, które mogą spowodować wystąpienie gradu do 2 cm. Burze będą przemieszczać się z południowego-zachodu na północny-wschód i mogą występować jeszcze nocą (istnieje spore prawdopodobieństwo).
Sytuacja nie jest jednak do końca pewna i w wyniku pewnych procesów, które nie sprzyjają rozwojowi konwekcji prognozowany przebieg może być nieco inny od rzeczywistego. Dlatego również nie został wydany 1 stopień ostrzeżenia, jednak w wyniku rozwoju sytuacji pogodowej istnieje możliwość aktualizacji prognozy.