PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.12.2015, godz. 07:00 CET do 02.12.2015, godz. 07:00 CET
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Rozległy niż znajdujący się nad Finlandią w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będzie mieć decydujące znaczenie na przebieg pogody w rejonie Polski. Na jego południowych peryferiach w nocy z poniedziałku na wtorek z zachodu na wschód będzie się przemieszczać dość aktywne zafalowanie na froncie, które przejdzie przez południe Polski. We wtorek po południu zafalowanie znajdzie się nad Ukrainą, gdzie przekształci się w nowy, wtórny ośrodek niskiego ciśnienia. Polska znajdzie się na południowo-wschodniej krawędzi długiej fali górnej, w strefie występowania silnego wysoko-toposferycznego prądu strumieniowego. Prąd strumieniowy będzie przebiegać na granicy dwóch zróżnicowanych termicznie mas powietrznych występujących w górnej i środkowej troposferze: zimnej masy znajdującej się na północny wschód od prądu oraz cieplejszej masy, która we wtorek w ciągu dnia zacznie powoli wypychać zimne powietrze na wschód. W związku z powyższym, w okresie ważności prognozy, nad całą północno-wschodnią częścią Polski w górnej i środkowej troposferze będzie zalegać zimne powietrze, powodujące znaczny wzrost pionowego gradientu temperatury. Różnica temperaturą pomiędzy poziomem ziemi a poziomem izobarycznym 500 hPa wyniesie ok. 40 st.C, co będzie przyczyną występowania chwiejności termodynamicznej w troposferze. Dodatkowo prąd strumieniowy, który będzie obecny na południowo-zachodniej krawędzi zimnej masy powietrznej, będzie generować wspomaganie dla rozwoju konwekcji. W związku z tym, we wtorek nad północną i północno-wschodnią częścią Polski prognozowane jest występowanie burz.
OMÓWIENIE:
… północna i północno-wschodnia część kraju, w szczególności Pomorze Wschodnie i Warmia …
Rozwój komórek konwekcyjnych przynoszących wyładowania atmosferyczne i silne przelotne opady różnego rodzaju, w tym intensywne opady śniegu, prognozowany jest już w godzinach porannych i przedpołudniowych. Z upływem dnia strefa przelotnych opadów i burz będzie rozbudowywać się ku południowemu wschodowi, w kierunku woj. podlaskiego. Burz – pomimo pory roku i niewielkiej energii dostępnej droga konwekcji do ok. 250 J/kg – może być dość sporo, zwłaszcza w rejonie Zatoki Gdańskiej, gdzie dodatkowo konwekcję może nasilić efekt jeziora. Możliwe jest powstanie wielokomórkowego układu konwekcyjnego (silne pionowe ścinanie wiatru: DLS do 40 m/s) , w którym poszczególne rdzenie opadowe będą przechodzić jeden po drugim przez ten sam obszar. W szczególności taki typ organizacji komórek konwekcyjnych może pojawić się w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Warmii, co może być przyczyną wystąpienia dość dużych opadów konwekcyjnych. Zagrożeniem może być sytuacja, w której podczas występowania burz i opadów temperatura spadnie poniżej 1 st.C, co będzie z kolei wiązać się z akumulacją pokrywy śnieżnej podczas występowania intensywnych opadów śniegu. Jeśli dojdzie do powstania układu training storms, lokalnie może spaść nawet kilkadziesiąt cm nowej pokrywy śnieżnej, powodując poważne utrudnienia. Dodatkowym zagrożeniem będą dość silne porywy wiatru, które mogą wiązać się z przechodzeniem komórek konwekcyjnych. Nie powinny one jednak przekraczać 80 km/h, stąd 1. stopień zagrożenia wydaje się zbędny, nawet w połączeniu z możliwością wystąpienia obfitych opadów konwekcyjnych. Sytuację z systemem training storms trzeba jednak będzie uważnie monitorować.
Późnym popołudniem i pod wieczór burz i opadów konwekcyjnych w północno-wschodniej części Polski zrobi się wyraźniej mniej. Ośrodki będą słabnąć i przesuwać się na południowy wschód. W nocy z wtorku na środę chwiejna masa powietrza powinna opuścić terytorium RP.