Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 06.04.2016 i na noc 06/07.04.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.04.2016, godz. 08:00 CEST do 07.04.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej części woj. małopolskiego i południowej oraz wschodniej części woj. podkarpackiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu oraz ulewnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego.

Prognoza konwekcyjna na dzień 06.04.2016 oraz na noc 06/07.04.2016

Prognoza konwekcyjna na dzień 06.04.2016 oraz na noc 06/07.04.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Polska w środę znajdzie się w strefie oddziaływania niżu znad Skandynawii. W nocy z wtorku na środę z zachodu przez nasz kraj będzie się przemieszczać strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Front ten do rana dotrze do Górnego Śląska, Mazowsza i Mazur. W ciągu środy front będzie dalej przesuwać się na wschód, wypychając ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, które we wtorek znalazło się nad większą częścią kraju. Za frontem będzie napływać chłodne powietrze polarne morskie. W środę późnym popołudniem front dotrze także do Polski południowo-wschodniej, gdzie wyraźnie zwolni, a w nocy z środy na czwartek zacznie falować. W czwartek południowo-wschodnie województwa Polski będą więc nadal pod wpływem strefy frontowej. W środę przed linią frontu będzie przemieszczać się zatoka niżowa, która jednak po południu opuści nasz kraj. W strefie zatoki niżowej oraz przed frontem atmosferycznym prognozowana jest umiarkowanie silna chwiejność termodynamiczna atmosfery z CAPE osiągającym ok. 1000-1200 J/kg. Za frontem atmosferycznym w środkowej troposferze będzie znajdować się smuga podwyższonej prędkości wiatru południowo-zachodniego (prędkość do 25-30 m/s). Strefa chwiejności termodynamicznej tylko w nieznacznym stopniu pokryje się ze strefą silniejszego wiatru. Ponadto w południowo-wschodniej części Polski, w szczególności na obszarach górskich i podgórskich, prognozowane są mechanizmy wspomagania rozwoju zjawisk konwekcyjnych.

OMÓWIENIE

… wschodnia i południowo-wschodnia część Polski …

Inicjacja rozwoju komórek konwekcyjnych w drodze głębokiej, wilgotnej konwekcji rozpocznie się prawdopodobnie już wczesnym popołudniem lub około południa wzdłuż wschodnich granic kraju oraz na południowym wschodzie, w tym również w rejonie Podhala i Tatr. Pewną niewiadomą jest zasięg zachmurzenia warstwowego, które może przesunąć strefę inicjacji zjawisk bardziej na wschód, m.in. poza obszar Polski północno-wschodniej. Burze na ogół nie będą mieć formy zorganizowanych układów konwekcyjnych. Pojawią się przede wszystkim pojedyncze komórki burzowe, przy czym niektóre z nich będą łączyć się w niewielkie klastry komórek. Trochę inny tryb konwekcji jest prognozowany dla Polski południowo-wschodniej, zwłaszcza południowo-wschodniej części woj. małopolskiego oraz południa woj. podkarpackiego. Uwzględniając CAPE na poziomie 800-1200 J/kg, ścinanie pionowe wiatru DLS do 15 m/s i SRH3 do 200 m2/s2, nie wyklucza się rozwoju burzy superkomórkowej. Silniejszemu rozwojowi zjawisk konwekcyjnych będzie w tej części kraju sprzyjać wspomaganie orograficzne oraz umiarkowanie silne wspomaganie quasi-geostroficzne prognozowane dla tego obszaru na godziny popołudniowe. Całkiem możliwe, że uformuje się tu większy układ wielokomórkowy. W przypadku burzy superkomórkowej, prognozowany jest opad gradu o średnicy do ok. 3 cm. Całkiem możliwe, że burza superkomórkowa rozwinie się na Słowacji w rejonie Obniżenia Liptowsko-Spiskiego i się przemieści na północny wschód, do południowo-wschodniej części woj. małopolskiego i na południe woj. podkarpackiego. W przypadku burzy wielokomórkowej możliwych jest kilka przypadków ulewnych opadów deszczu powodujących podtopienia. Nie można wykluczyć układu training storms. Burze w tej części kraju mogą się utrzymać w godzinach wieczornych i wczesną nocą, podczas gdy w regionach położonych na północ od woj. podkarpackiego burze opuszczą nasz kraj popołudniem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz