PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 14.04.2016, godz. 08:00 CEST do 15.04.2016, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części woj. małopolskiego oraz woj. podkarpackiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego
SYTUACJA SYNOPTYCZNA
Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia ciągnącego się od zachodniej części Rosji po wschodnią część Alp, w wilgotnym powietrzu polarnym morskim. W obrębie tej strefy w czwartek około południa nad południową częścią Polski uformuje się niż, którego centrum będzie się przemieszczać na północny wschód i w nocy przemieści się nad zachodnią Ukrainę. Niżowi będzie towarzyszyć pewna, niezbyt duża chwiejność termodynamiczna. Pomimo tego, z uwagi na wiatr z kierunków północnych na znacznym obszarze Polski Południowej oraz silne wznoszenie prognozowane w środkowej warstwie troposfery, należy liczyć się z dość licznymi burzami oraz opadami pochodzenia konwekcyjnego, które w nocy z czwartku na piątek przejdą w opady wielkoskalowe. Zarówno opady konwekcyjne, jak i wielkoskalowe w takiej sytuacji synoptycznej mogą być intensywne.
OMÓWIENIE
… Południowa część Polski, w szczególności woj. małopolskie i podkarpackie …
Z upływem dnia prognozowany jest dość silny rozwój zachmurzenia konwekcyjnego, a wiatr zacznie zmieniać kierunek z wschodniego na północny. Pojawi się silna strefa zbieżności wiatru związana z tworzącym się układem niskiego ciśnienia. Najwięcej komórek burzowych, lokalnie bardziej aktywnych elektrycznie, prognozuje się dla woj. podkarpackiego, gdzie energia CAPE wyniesie 600-1000 J/kg. Tam też nie wyklucza się opadów gradu o średnicy do ok. 2 cm. W woj. małopolskim rozwój komórek konwekcyjnych będzie słabszy, jednak wystarczający do wystąpienia pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Komórki będą szybko łączyć i będą tworzyć dość duże klastry. Silne ruchy wznoszące w środkowej troposferze zapewnią im dość długą żywotność, jednak w godzinach wieczornych prognozuje się przekształcenie opadu konwekcyjnego w opad wielkoskalowy. W związku z kilkugodzinnymi opadami konwekcyjnymi, prognozuje się wystąpienie dużych sum opadowych, dochodzących lokalnie do ok. 40 mm, stąd wydanie pierwszego stopnia zagrożenia przed silnymi burzami dla tego rejonu jest uzasadnione. W nocy z czwartku na piątek nadal ma dość mocno padać, jednak będą to już opady wielkoskalowe. Prognozowana suma całkowita opadów na terenach górskich i podgórskich woj. podkarpackiego może osiągnąć 60 mm.
… Polska zachodnia i południowo-zachodnia …
Opady konwekcyjne w tej części kraju spodziewane są już od rana, jednak energia CAPE dochodząca do ok. 200 J/kg ograniczy możliwość wystąpienia wyładowań atmosferycznych. Miejscami opady będą większe, do ok. 25 mm. W ciągu dnia, pod wpływem wygrzania się przypowierzchniowej części troposfery, energia CAPE na północy woj. dolnośląskiego i w woj. wielkopolskim może wzrosnąć do 300-400 J/kg, co doprowadzi do wystąpienia słabych, raczej krótkotrwałych burz w postaci pojedynczych komórek. Pod wieczór burze te powinny zaniknąć.