PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.06.2016, godz. 08:00 CEST do 05.06.2016, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. podlaskiego i północno-wschodniej części woj. mazowieckiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, a także z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu oraz ulewnych opadów deszczu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska pozostaje w umiarkowanie ciepłej masie powietrza polarnego kontynentalnego, jednakże od Skandynawii ku południowi, w tym do Polski, zaczyna spływać zimna masa powietrza arktycznego. Masa ta nad kontynentem będzie dość szybko się wygrzewać, jednak na jej granicy z cieplejszym powietrzem polarnym kontynentalnym powstanie chłodny front atmosferyczny, którego fragment w sobotę znajdzie się nad Polską. Wzdłuż frontu pojawi się strefa umiarkowanej chwiejności troposfery. Nadal w związku z bardzo małym gradientem barycznym, w całym pionowym profilu troposfery nad Polską będzie występować bardzo słaby wiatr, przez co wartości wskaźników kinematycznych podczas nadchodzącej doby na obszarze kraju będą niskie.
OMÓWIENIE:
… Północna i centralna część kraju, zwłaszcza woj. podlaskie i północno-wschodnia część woj. mazowieckiego …
Chłodny front atmosferyczny w ciągu soboty będzie wolno przemieszczać się na południe. Tuż przed nim prognozowana jest energia CAPE o wartości od 500-1000 J/kg w północno-zachodniej i centralnej części kraju do 1500-1700 J/kg w północno-wschodniej części kraju. Pierwsze komórki konwekcyjne mogą się pojawić już przed południem, jednak najsilniejszy rozwój wilgotnej, głębokiej konwekcji (DMC) prognozowany jest na godziny popołudniowe w pasie od Białegostoku po Płocki i Gorzów Wielkopolski. Burze w centralnej i zachodniej części kraju będą słabe, krótkotrwałe i nie powinny przynieść żadnego poważniejszego zagrożenia meteorologicznego. Natomiast na północnym wschodzie i wschodzie kraju pod wpływem większej energii CAPE może się rozwinąć kilka silnych burz pulsacyjnych, które mogą przynieść lokalnie bardzo silny wiatr, a także większy grad i większe opady deszczu mogące spowodować lokalne podtopienia. Zdecydowanie największym zagrożeniem podczas burz na północnym wschodzie i wschodzie Polski, zważywszy na umiarkowanie wilgotne, miejscami nawet dość suche powietrze zalegające w środkowej części troposfery, będzie porywisty wiatr. Burze będą na ogół występować w postaci pojedynczych komórek, jednak nie wyklucza się uformowania kilku słabo zorganizowanych i nietrwałych układów wielokomórkowych. Pod wieczór i w pierwszej części nocy strefy z burzami powinny szybko stracić swoją aktywność, a następnie zaniknąć.
… krańce Polski południowej i południowo-zachodniej (szczególnie tereny górskie i podgórskie Karpat i Sudetów) …
Po południu nie wyklucza się rozwoju kilku komórek konwekcyjnych i burz w związku z prognozowaną podwyższoną energią potencjalną dostępną drogą konwekcji (CAPE) do ok. 750 J/kg. Burze te powinny być jednak nietrwałe i będą szybko zanikać. Ich siła będzie niewielka, a jedynym zagrożeniem, jakie będą ze sobą nieść, to wyładowania atmosferyczne. Późnym popołudniem burze szybko zanikną (o ile w ciągu dnia w ogóle się uformują).