PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.08.2016, godz. 08:00 CEST do 10.08.2016, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla woj. śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, południowej i wschodniej części woj. mazowieckiego oraz południowo-wschodniej części woj. podlaskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych i nawalnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia opadów większego gradu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
We wtorek nad południową, centralną i wschodnią częścią Polski znajdzie się wolno przemieszczający się chłodny front atmosferyczny niżu znad rejonu Morza Norweskiego i północnej części Płw. Skandynawskiego. Front ten w nocy z wtorku na środę zafaluje, po czym przemieści się na wschód, poza wschodnią granicę Polski. Gorące powietrze zwrotnikowe znajdujące się we wtorek nad południowo-wschodnią częścią kraju zostanie zastąpione przez znacznie chłodniejsze powietrze polarne morskie napływające z zachodu. Tuż przed linią frontu spodziewana jest umiarkowanie duża chwiejność termodynamiczna troposfery. Na poziomie izobarycznym 500 hPa, w pobliżu frontu atmosferycznego, równolegle do jego linii będzie przebiegać smuga silniejszego przepływu powietrza (południowo-zachodni wiatr będzie w niej osiągać prędkość 20-25 m/s). Smuga ta będzie nachodzić na północno-zachodnią część strefy chwiejności termodynamicznej znajdującej się nad Polską.
OMÓWIENIE:
… Południowo-wschodnia część kraju (w szczególności woj. śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, lubelskie, częściowo mazowieckie i podlaskie) …
CAPE na poziomie do ok. 1500 J/kg w połączeniu z dość dużą zawartością wilgoci w warstwie troposfery sprawi, że pierwsze komórki burzowe w strefie chwiejności poprzedzającej chłodny front atmosferyczny pojawią się już około południa. Z upływem czasu komórki będą łączyć się, tworząc układy wielokomórkowe, przemieszczające się umiarkowanie szybko z południowego zachodu na północny wschód, wzdłuż linii chłodnego frontu atmosferycznego. Pionowe uskoki wiatru DLS 0-6 km AGL na poziomie do ok. 15 m/s będą korzystnie wpływać na łączenie się pojedynczych komórek burzowych w większe układy i zapewnią im lepszą trwałość. Największym zagrożeniem wydają się być duże sumy opadowe, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia układu training storms. PW ma osiągać jednak mniejsze wartości, niż pod koniec lipca (do 30-35 mm), stąd prawdopodobieństwo wystąpienia opadów szczególnie intensywnych jest nieznacznie mniejsze. Nieco mniejszym zagrożeniem będą silne porywy wiatru – te w szczególności mogą występować w południowo-wschodniej części strefy stopnia 1. zagrożenia, gdzie warunki panujące w dolnej troposferze będą suchsze. W najsilniejszych komórkach burzowych nie wyklucza się opadów większego gradu, do ok. 3 cm w średnicy. W związku z występowaniem nieco wyższych wartości pionowego uskoku wiatru DLS 0-6 km, nie wyklucza się uformowania 2-3 burz superkomórkowych, podczas których zjawiska będą bardziej nasilone. Ponadto, z powodu dość dużej zawartości wilgotności w dolnej troposferze (niskie LCL, dość duża energia potencjalna dostępna drogą konwekcji w dolnych 3 km troposfery), nie wyklucza się pojawienia 1-2 słabych trąb powietrznych. W nocy z wtorku na środę burze przesuną się bardziej na wschód i zaczną zanikać.