PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 07.03.2017, godz. 09:00 CET do 08.03.2017, godz. 07:00 CET
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
We wtorek Polska będzie znajdować się w zasięgu niżu znad Bałtyku i Białorusi. Związana z nim zatoka niskiego ciśnienia wraz z chłodnym frontem atmosferycznym będzie obejmować obszar od Dolnego Śląska po Podlasie. Front rozdzieli od siebie dwie masy powietrza: polarno-morskiego na południu i arktycznego na północy kraju.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz …
… Polska południowa i wschodnia …
Na omawianym obszarze prognozowana jest niska chwiejność termodynamiczna rzędu CAPE 100-200 J/kg przy wskaźniku LI od 0° do -2°. Najwyższe wartości parametru CAPE prognozowane są na Lubelszczyźnie, południowym-wschodzie Mazowsza oraz na południu Podlasia. W południowej części wyznaczonego obszaru ma pojawić się podwyższona kinematyka. Ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie 10-15 m/s, miejscami dochodząc do 20 m/s. Mimo niskiej chwiejności taka dynamika może napędzić rozwój konwekcji.
W związku z wystąpieniem korzystnych warunków dla rozwoju konwekcji prognozowane są pojedyncze komórki burzowe, a na wschodzie Polski nawet mniejsze struktury wielokomórkowe. Głównym zagrożeniem ze strony burz będzie silny wiatr i opady atmosferyczne. Podczas przejścia komórek nie wykluczone są opady krupy śnieżnej lub małego gradu do 0,5-1 cm. Będą się one przemieszczać z południowego-zachodu na północny-wschód, a pierwsze z nich powstaną już około południa. Prawdopodobnie największe ich skupisko będzie od Opolszczyzny i Górnego Śląska przez Ziemię Łódzką, Mazowsze po Podlasie i Lubelszczyznę. Podwyższona kinematyka nie wyklucza komórek w południowo-wschodniej części omawianego regionu.