PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 06.04.2017, godz. 08:00 CEST do 07.04.2017, godz. 08:00 CEST
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W czwartek Polska będzie powoli dostawać się pod wpływ klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem znad Wysp Brytyjskich. Na wschodzie kraju obecna będzie jeszcze strefa frontu okluzji związana z poprzednim niżem. W środkowej i górnej troposferze od zachodu i północnego-zachodu wkroczy dolina geopotencjału z krótka falą górną. Od późnych godzin popołudniowych część fali oddzieli się i utworzy tzw. niż górny nad wschodnią i południowo-wschodnią Polską. Napływ chłodniejszego powietrza w środkowej troposferze przyczyni się do zainicjowania konwekcji na terytorium naszego kraju.
… Obszar objęty możliwością burz …
Wschodnia Polska
Na omawianym obszarze prognozowana jest niska energia termodynamiczna dostępnie konwekcyjnie rzędu CAPE 100-300 J/kg, lokalnie do 350 J/kg, a LI wyniesie około -2°C/0°C. Najwyższe wartości CAPE mają pojawić się na Mazowszu, Mazurach i Podlasiu. Występować będą one głównie przy słabej kinematyce (DLS <10 m/s), jednak w pasie od Mazur i Podlasia przez Mazowsze do Ziemi Świętokrzyskiej energia chwiejności pokryje się z uskokiem prędkościowym wiatru przekraczającym 15-20 m/s. Zawartość wody w profilu pionowym troposfery nie przekroczy 15 mm.
W takich warunkach prognozuje się powstanie komórek konwekcyjnych, które mogą dać wyładowania. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz szacuje się w pasie od Warmii i Mazur przez zachodnie Podlasie, Mazowsze po północ Podkarpacia. Towarzyszyć im będą głównie umiarkowane opady deszczu do 10-15 mm w czasie trwania zjawiska, opady małego gradu i krupy śnieżnej oraz silny wiatr w porywach do 70 km/h. Burze będą miały charakter pojedynczych komórek mających tendencję do łączenia się w niewielkie, niezorganizowane układy wielokomórkowe. Ze względu na podwyższony wartości kinematyczne na północnym-wschodzie kraju nie wyklucza się powstania komórek ze słabym mezocyklonem. Burze mogą pojawić się już przed południem, a ostatnie z nich zanikną w godzinach późno wieczornych. Będą się przemieszczać z północy na południe z odchyleniem w kierunku południowo-wschodnim.