PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.05.2017 godz. 10:10CEST do 03.05.2017, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej Polski ze względu na intensywne opady deszczu, silny i porywisty wiatr oraz w mniejszym stopniu na opady gradu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
We wtorek Polska będzie w zasięgu klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem znad Morza Norweskiego. Południe kraju będzie pod działaniem ośrodków niżowych. Na południowym-wschodzie obecny będzie front atmosferyczny oddzielający ciepłe masy powietrza polarno-morskiego od chłodniejszych mas tego samego pochodzenia. Na ich styku, przy sporym gradiencie termicznym prognozuje się wystąpienie burz.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …
Na omawianym obszarze prognozowana jest umiarkowana niestabilność atmosfery. Jej maksymalne wartości wyniosą CAPE do 400-600 J/kg, LI do -1°C/-4°C. Warunki kinematyczne będą korzystne, głównie od Podhala przez Kraków po Rzeszów (DLS >15 m/s). Prognozowana jest podwyższona wodność w profilu pionowym atmosfery do 20-30 mm. Dodatkowo w dolnej troposferze ma pojawić się zbieżność wiatru (konwergencja), a nawet powstanie niewielkiego ośrodka niskiego ciśnienia co przełoży się na wspomaganie procesu konwekcji.
W południowo-wschodniej Polsce prognozowane są burze już od godzin wczesno popołudniowych. Początkowo będą to pojedyncze komórki, które przekształcać się będą w większe struktury wielokomórkowe. Dzięki skrętności wiatru nie wykluczone są pojedyncze mini superkomórki burzowe. Burzom towarzyszyć będą głównie intensywne opady deszczu do 20-25 mm w czasie zjawiska, opady małego gradu do 2 cm oraz silny wiatr w porywach do 70 km/h. Przy superkomórkach przedziały parametrów mogą zostać przekroczone. Burze będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim i północnym, a zaczną zanikać w godzinach wieczornych lub nawet późno wieczornych.
… Obszar objęty możliwością burz …
Polska południowo-zachodnia
Na południowym-zachodzie i zachodzie kraju prognozowana jest niewielka energia termodynamiczna (CAPE 50-120 J/kg), jednak dogodne warunki kinematyczne (DLS >20 m/s) mogą przyczynić się do wystartowania konwekcji na tym obszarze. Jeśli powstaną burze to towarzyszyć im będzie głównie silny i porywisty wiatr.