Prognoza konwekcyjna na dzień 21.05.2017 i na noc 21/22.05.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.05.2017, godz. 08:00 CEST do 22.05.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części woj. lubelskiego i podkarpackiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych konwekcyjnych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 21.05.2017 i na noc 21/22.05.2017

W niedzielę Polska będzie znajdować się pomiędzy wyżem znad północnych Niemiec a rozległym obszarem obniżonego ciśnienia znad Europy Wschodniej. Nad Morzem Czarnym ulokuje się centrum niżu górnego. Nasz kraj będzie znajdować się w umiarkowanie ciepłej masie powietrza polarnego kontynentalnego. W nim, zwłaszcza we wschodniej części kraju, pojawi się pewna umiarkowanie silna chwiejność termodynamiczna troposfery, co doprowadzi do powstania burz. Prędkość przepływu powietrza na rożnych poziomach troposfery pozostanie niewielka, z czym będą też się wiązać niskie wartości wskaźników kinematycznych i słaba organizacja układów burzowych.

OMÓWIENIE:

… wschód kraju …

W porównaniu do ostatniej doby, nad wschodnią częścią Polski prognozowana jest bardziej szeroka strefa występowania umiarkowanie dużych wartości CAPE (do ok. 1200 J/kg) i nieco wyższe wartości wskaźnika KI (30-35°C), nie przewiduje się natomiast stref wyraźnego wspomagania rozwoju wilgotnej, głębokiej konwekcji. Model GFS pokazuje sporo opadów konwekcyjnych na obszarze niemal całej Polski Wschodniej, jednakże w porównaniu do prognoz innych modeli, sygnały te wydają się być wyraźnie przeszacowane. Prognozowana jest duża chwiejność w dolnych 2-3 km troposfery i znaczna całkowita wodność troposfery (PW na poziomie 27-32 mm), jednakże pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze nie będzie duży (maksymalnie do ok. 6,5°C/km). Pewną obawą jest ponowne wystąpienie silniejszej inwersji osiadania, zwłaszcza na zachodzie omawianego obszaru (z tej przyczyny w sobotę wystąpiło znacznie mniej burz, niż prognozowano). W niedzielę burze we wschodniej części Polski powinny się pojawić około południa lub po południu i będą występować do godzin wieczornych. Prognozuje się wolno przemieszczające się z północy na południe pojedyncze, nietrwałe komórki burzowe. Początkowo będą to komórki rozproszone, które później lokalnie, zwłaszcza na południu omawianego obszaru, mogą przekształcać się w niewielkie i słabe układy wielokomórkowe. Podobnie, jak w sobotę, głównym prognozowanym zagrożeniem będą obfite opady deszczu. W najsilniejszych komórkach może też dość mocno wiać. W związku ze sporą chwiejnością w dolnej troposferze, ponownie nie wykluczone są słabe trąby lądowe, zwłaszcza na południowym wschodzie. Najwięcej burz będzie na południowym wschodzie kraju (głównie za sprawą oddziaływania orograficznego wspomagania konwekcji) i tu zagrożenie silniejszymi burzami będzie wystarczająco duże na uwzględnienie stopnia 1. zagrożenia w prognozie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz