Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 28.07.2017 i na noc 28/29.07.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.07.2017, godz. 08:00 CEST do 29.07.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany w północnej i środkowej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu powodujących podtopienia

Prognoza konwekcyjna na dzień 28.07.2017 i na noc 28/29.07.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska w ciągu nadchodzącej doby będzie się znajdować w strefie słabego gradientu barycznego. Nad Europą Środkową rozpocznie się większa przebudowa pola barycznego, która w rejonie Polski doprowadzi do silnej adwekcji gorących mas powietrza z południa już za ok. 36-48 godzin. Niż, który w ostatnich dniach przebywał w rejonie naszego kraju, zaniknie. Nad naszym krajem będzie jednak utrzymywać się dość wilgotna, umiarkowanie chwiejna masa powietrza polarnego morskiego. W ciągu dnia będą tworzyć się liczne pojedyncze komórki burzowe łączące się w większe klastry. Pod wieczór burze będą słabnąć i zanikać.

OMÓWIENIE:

… obszar całego kraju …

W piątek w godzinach popołudniowych ośrodki burzowe będą rozwijać się niemal w całym kraju. Początkowo, w godzinach przedpołudniowych, w wielu regionach Polski prognozowane jest dość duże zachmurzenie, jednak już wczesnym popołudniem pojawią się znaczne rozpogodzenia, a dolna troposfera nagrzeje się w wielu miejscach na tyle mocno, aby proces głębokiej i wilgotnej konwekcji mógł zostać zainicjowany. Komórki burzowe łączące się stopniowo w niezorganizowane klastry burz będą rozwijać się przede wszystkim w lokalnych strefach zbieżności wiatru występującej w dolnej troposferze. Dodatkowym mechanizmem wspomagającym rozwój konwekcji będzie umiarkowanie silne wymuszanie wznoszenia mas powietrza w środkowej troposferze. W pasie od woj. pomorskiego po woj. mazowieckie, gdzie energia CAPE osiągnie 750-1200 J/kg, burz powinno być najwięcej. W związku z wolnym przemieszczaniem się ośrodków burzowych oraz z wodnością troposfery dochodzącą do ok. 30 mm, miejscami mogą wystąpić silne opady deszczu powodujące lokalne podtopienia. Gwałtowniejsze zjawiska będą mieć jednak charakter rozproszony. Ponadto w najsilniejszych ośrodkach burzowych mogą pojawić się opady małego gradu i silniejszy wiatr, do ok. 70 km/h w porywach. Duża wilgotność warstwy granicznej i większa energia CAPE dostępna w dolnych 3 km troposfery może być przyczyną rozwoju kilku lejków kondensacyjnych, a nawet słabej trąby powietrznej. Stopień 1. zagrożenia zostaje wydany w strefie, w której prognozowana jest największa ilość zjawisk (tam ryzyko podtopień będzie największe). Pod wieczór i w pierwszej części nocy z piątku na sobotę burze zanikną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz