PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.04.2018, godz. 08:00 CEST do 26.04.2018, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wdany dla zachodniej, centralnej i wschodniej Polski ze względu na silne porywy wiatru.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA
Od kilku dni nad Europą obserwujemy stopniowe wzmożenie cyrkulacji strefowej. Od Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie, aż po Białoruś rozciąga się silny prąd strumieniowy. W środę pogodę nad Polską kształtować będzie dynamiczny, wtórny ośrodek niskiego ciśnienia, przemieszczający się nad Bałtykiem. Do południowej i centralnej części kraju napłynie ciepła masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego, jednak szybko zostanie wyparta przez znacznie chłodniejszą masę powietrza, również pochodzenia polarnomorskiego. W strefie frontowej prognozowanie jest pojawienie się burz, które lokalnie mogą okazać się gwałtowne.
OMÓWIENIE
…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…
W ciągu dnia dojdzie do niewielkiego wzrostu energii konwekcji CAPE (200-600 J/kg). Te stosunkowo słabe warunki termodynamiczne, będą wspierane przez znaczny poziomy przepływ powietrza, spowodowany obecnością silnego prądu strumieniowego nad naszym krajem. Dzięki temu w strefie konwekcji wartość ścinania wiatru dla warstwy 0-6 km wyniesie 25-32 m/s, a 0-1 km 6-12 m/s. Całkowita wodność troposfery znajdzie się w przedziale 18-27 mm.
Głównie w sfrefie frontowej należy spodziewać się wystąpienia burz, które ze względu na silny przepływ powietrza, będą miały doskonałe warunki do separacji prądów wstępujądych od zstępujących, co będzie prowadzić do dobrej organizacji i długożywatności poszczególnych komórek konwekcyjnych. Faworyzowanym trybem konwekcji będą zorganizowane układy typu MCS, z wbudowanymi liniami szkwałowymi, będź linie superkomórek, na drodze których należy spodziewać się przede wszystkim silnych porywów wiatru dochodzących do 90-100 km/h, intensywnych opadów deszczu, a także opadów gradu o średnicy do 2 cm (głównie w przypadku superkomórek). Pierwsze burze powinny się pojawić około południa na zachodzie kraju, a wieczorem lub w pierwszej części nocy zaczną zanikać na wschodzie Polski.
…Polska południowo-wschodnia…
Prognozowanie jest wystąpienie podwyższonej energii CAPE do 800 J/kg. Podobnie jak w pozostałej części kraju, wystąpi tutaj podwyższony przepływ powietrza (DLS 20-25 m/s). Dzięki lokalnej strefie konwergencji i dobrej wodności troposfery należy spodziewać się powstania burz, być może także superkomórki, która stosunkowo szybko wkroczy nad terytorium Ukrainy. Dlatego stopień 1 nie zostaje uwzględniony. Pomimo tego należy spodziewać się silnych porywów wiatru do 80 km/h, intensywnych opadów deszczu, a także gradu o średnicy do 1 cm.