PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.05.2018, godz. 08:00 CEST do 02.05.2018, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego i bardzo dużego gradu oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, trąb powietrznych i silnych opadów deszczu powodujących podtopienia.
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centralnej i wschodniej części Polski oraz części woj. warmińsko-mazurskiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu silnych opadów deszczu powodujących podtopienia.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znajdzie się na wschodniej krawędzi zatoki długiej fali górnej znajdującej się nad Europą Zachodnią. Południowo-wschodnia i wschodnia cześć kraju nadal będzie w zasięgu ciepłej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Nad pozostałą częścią kraju prognozowany jest napływ chłodniejszego powietrza polarnego morskiego z zachodu. Na froncie atmosferycznym oddzielającym te dwie masy powietrza uformuje się zaburzenie falowe przesuwające się z południa na północny wschód naszego kraju. Około południa lub wczesnym popołudniem zaburzenie przejdzie przez centrum kraju, a pod wieczór dojdzie do Mazur i Podlasia. Pojawi się silniejszy przepływ powietrza w pionowym profilu troposfery. Przede wszystkim wzrośnie prędkość wiatru w środkowej troposferze (do 30-35 m/s na poziomie izobarycznym 500 hPa), co przełoży się na większe wartości pionowego ścinania wiatru. Silniejszy wiatr wiejący na wyższych poziomach troposfery będzie wiązał się z zatoką krótkiej fali górnej, której oś ma przemieszczać się przez Polskę w ciągu dnia z południowego zachodu na północny wschód. Sytuacja ta będzie sprzyjać wielkoskalowym ruchom wznoszącym powietrze wspomagającym rozwój komórek burzowych.
OMÓWIENIE:
… północno-wschodnia, centralna i wschodnia cześć Polski …
W tej części kraju już wczesnym popołudniem mogą się rozwinąć ośrodki burzowe przynoszące miejscami intensywniejsze zjawiska (CAPE do ok. 500-1000 J/kg, wielkoskalowe wspomaganie rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji). W późniejszych godzinach popołudniowych burze w szczególności prognozowane są na północnym wschodzie kraju. Modele wskazują różne wartości energii CAPE (od 1000 J/kg w przypadku modelu ECMWF do nawet nieco ponad 2000 J/kg w przypadku modelu GFS). W związku z prognozowanym dość dużym pionowym ścinaniem wiatru w warstwie 0-6 km AGL (nawet do ok. 25-28 m/s!), burze będą dość szybko się organizować w superkomórki, które mogą mieć tendencję do dzielenia się na części prawo- i lewoskrętne. Burze te w późniejszym etapie istnienia mogą uformować nawet mezoskalowy układ konwekcyjny, który swoim zasięgiem obejmie cały północny wschód Polski. W związku z takim rozwojem sytuacji, głównym zagrożeniem podczas burz będą stanowić opady dużego i bardzo dużego gradu (nie wyklucza się 2-5 przypadków z gradem o średnicy 5 cm i więcej). Z powodu występowania nieco podwyższonego SRH 0-1 km AGL, pionowego ścinania wiatru 0-1 km AGL i dość niskiego poziomu LCL, nie wyklucza się uformowania w superkomórkach prawoskrętnych 1-2 trąb powietrznych o umiarkowanej sile (F1-F2). W silnych burzach superkomórkowych, zwłaszcza w południowej części obszaru stopnia 2. zagrożenia, należy oczekiwać również kilku przypadków wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru. Najmniejszym prognozowanym zagrożeniem tym razem mają być nawalne opady deszczu powodujące podtopienia, głównie z uwagi na szybsze przemieszczanie się ośrodków burzowych. Burze być może pojawią się także w woj. lubelskim i podkarpackim, ale z uwagi na znacznie słabsze wartości wskaźników kinematycznych i energię CAPE, nie powinny ze sobą nieść tyle zagrożeń, co zjawiska prognozowane w woj. mazowieckim, podlaskim i na wschodzie woj. warmińsko-mazurskiego.