Prognoza konwekcyjna na dzień 01.06.2018 i na noc 01/02.06.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.06.2018, godz. 08:00 CEST do 02.06.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wdany dla północnej i zachodniej Polski ze względu na intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Prognoza konwekcyjna na dzień 01.06.2018 i na noc 01/02.06.2018

 

W piątek znaczna część naszego kraju znajdzie się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia znad Niemiec. Wyjątkiem będzie wschodnia część Polski, która znajdzie się w zasięgu wyżu znajdującego się na pograniczu Rosji i Ukrainy. Dzięki takiemu układowi barycznemu, do Polski płynie gorąca i zasobna w wilgoć masa powietrza zwrotnikowego, w której dojdzie do rozwoju licznej konwekcji.

OMÓWIENIE

… Polska północna, zachodnia i południowa…

W ciągu dnia, za sprawą insolacji, dojdzie do wzrostu temperatur do poziomu 28-31 stopnii Celsjusza, a punkt rosy sięgnie 15-19 stopnii. W większości obszarów kraju, niewielki niedosyt wilgoci w dolnej troposferze wstrzyma rozwój chmur kłębiastych do godzin popołudniowych. Za sprawą orografii terenu pierwsze burze pojawią się nad terenami górskimi i podgórskimi. Umiarkowanej energii chwiejności CAPE rzędu 1000-2000 J/kg towarzyszyć będzie słabe ścinanie wiatru, zarówno z warstwy 0-6 km (<10 m/s) jak i 0-1 km (<4 m/s) Jedynie na północy kraju LLS może lokalnie wzrosnąć do 10 m/s. W środkowej troposferze spodziewamy się pojawienia niewielkich niedosytów wilgoci, o czym pośrednio może świadczyć podwyższony pionowy gradient temperatury, o wartości ok 7 stopnii C/km. Całkowita wodność troposfery wyniesie 30-38 mm w północno-zachodniej części kraju.

Takie warunki będą sprzyjać powstaniu powoli przemieszczających się burz w formie pojedyńczych komórek, także pulsacyjnych, multikomórek i być może również superkomórek, zwłaszcza w północnej części kraju. Największym zagrożeniem podczas ich przechodzenia będą intensywne opady deszczu dochodzące do 30-40 mm. Ze względu na podwyższony poziom kondensacji i niewielkie niedosyty wilgoci w środkowej troposferze, co uwidocznione będzie za sprawą parametru delta theta-e , który wyniesie 12-20, możliwe będą silne porywy wiatru związane ze zjawiskami typu downburst, podczas których wiatr może osiągać lub przekraczać 90 km/h. Istnieje także ryzyko opadów gradu o średnicy 2-3cm, zwłaszcza podczas burz pulsacyjnych, a także ewentualnych superkomórek. Zwłaszcza na północy kraju nie można wykluczyć pojawienia się lokalnej trąby powietrznej typu landspout. Największa intensywność burz spodziewana jest na godziny popołudniowe i wieczorne, jednak w nocy konwekcja nie powinna całkowicie zaniknąć.

…Obszar objęty możliwością burz…

Warunki panujące na tym obszarze będą podobne do tych z obszaru objętego 1 stopniem zagrożenia, jednak występujące tu burze nie powinny być aż tak liczne i ryzyko ich wystąpienia będzie mniejsze (poza obszarami górskimi i podgórskimi). Z tego względu największym zagrożeniem podczas burz powinny być silne porywy wiatru dochodzące do 80 km/h, a także grad o średnicy 1-2 cm.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz