Prognoza konwekcyjna na dzień 25.07.2018 oraz noc 25/26.07.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 25.07.2018, godz. 08:00 CEST do 26.07.2018, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej, południowo – wschodniej, częściowo południowej i cz. środkowej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu punktowo silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

… Obszary objęte 1. stopniem zagrożenia …

Prognoza konwekcyjna na dzień 25.07.2018 oraz noc 25/26.07.2018

Prognoza konwekcyjna na dzień 25.07.2018 oraz noc 25/26.07.2018

Do Polski zaczyna napływać coraz cieplejsza i zasobniejsza w wilgoć masa powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Jej transport odbywa się po północnej stronie odciętego niżu górnego, którego strefa rozciąga się nad południowo – wschodnią, częściowo wschodnią i cz. środkową Europą. Wilgotne, niestabilne powietrze doprowadzi do dziennego wzrostu energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (SBCAPE) w okolice 800-1300 J/kg, co przy całkowitej wodności troposfery na poziomie 30-38 mm oraz słabym przepływie poziomym powietrza w środkowej troposferze objawi się rozwojem konwekcji masowej. Liczne, rozproszone komórki konwekcyjne, w tym burze będą generować przede wszystkim ulewne opady deszczu, które miejscami doprowadzą do lokalnych podtopień / zalań. Wymieszane warstwy powietrza w środkowych partiach troposfery mogą nieco wzmocnić potencjał do silniejszego schodzenia prądów zstępujących, tym samym generując punktowo silne porywy wiatru prostoliniowego. Najmocniej wypiętrzone komórki burzowe oraz słabo zorganizowane formacje wielokomórkowe będą też przynosić opady gradu o średnicy do 1-2 cm. Największego potencjału konwekcyjnego należy oczekiwać w godzinach popołudniowych, przy czym pierwsze ośrodki generujące wyładowania atmosferyczne spodziewane są już przed południem.

Z pewną, niezbyt dużą możliwością inicjacji głębszej konwekcji i związanych z nią lokalnych burz trzeba się również liczyć w pasie województw zachodnich, gdzie z północy na południe będzie przemieszczać się krótka fala górna z nasilonym wspomaganiem ruchów wznoszących oraz nieco zintensyfikowanym przepływem poziomym powietrza w swobodnej troposferze. Potencjał konwekcyjny w tej części kraju będzie jednak znacznie bardziej hamowany przez suchsze powietrze w całym pionowym profilu troposfery, które może skutecznie przyblokować rozwój mocniej wypiętrzonych chmur kłębiasto-deszczowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz