STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i południowo-zachodniej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu i silny wiatr.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W piątek nasz kraj pozostanie na skraju wyżu z centrum nad Półwyspem Kolskim. Do kraju napływać będzie wilgotna i gorąca masa niestabilnego powietrza polarno-morskiego ciepłego. Na południu Polski miejscami pojawią się lokalne strefy zbieżności wiatru. Ogólnie burze spodziewane są w całym kraju, jednak największe ich prawdopodobieństwo będzie na południu i południowym-zachodzie Polski.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …
… Polska południowa i południowo-zachodnia …
Na omawianym obszarze prognozowane są umiarkowane warunki niestabilności atmosfery (CAPE do 800-1500 J/kg, LI maksymalnie do -4°C/-6°C). Parametry kinematyczne będą przyjmować niskie wartości (DLS <10 m/s). W takich warunkach powstawać będą pojedyncze komórki burzowe (słaba kinematyka), a głównym zagrożeniem z ich strony będą intensywne opady deszczu do 30-35 mm (PW do 40-45 mm). Wolno przemieszczające się burze oraz podwyższona wodność troposfery powodować będzie lokalnie podtopienia i zalania. Dodatkowo nie można wykluczyć opadów gradu do 2-3 cm o silnego wiatru do 75 km/h.
… Obszar objęty możliwością burz …
Na pozostałym obszarze burze również będą przyjmować charakter pojedynczych komórek a zjawiska im towarzyszące będą słabsze od obszaru objętego 1 stopniem zagrożenia. Ze względu na obecność suchej warstwy w środkowej troposferze burze prawdopodobnie mogą nie wystąpić na Pomorzu.