PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.07.2019, godz. 08:00 CEST do 27.07.2019, godz. 08:00 CEST
SYTUACJA SYNOPTYCZNA
W piątek Polska znajdzie się w strefie oddziaływania układu wysokiego ciśnienia znad Skandynawii. Od północnego-wschodu do naszego kraju przywędruje niż górny, który wspomoże rozwój konwekcji. Ze wzchodu zacznie napływać chłodniejsza masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego.
OMÓWIENIE
… Polska południowa i południowo-wschodnia…
W ciągu dnia potencjalna energia konwekcji CAPE wzrośnie do ok 500-1200 J/kg. Poziomy przepływ powietrza w dolnej części troposfery będzie słaby, a w górnej umiarkowany, dzięki czemu parametr DLS 0-6 km wyniesie 10-20 m/s, LLS 0-1 km < 5 m/s. Zawartość wilgoci w pionowym słupie powietrza sięgnie 25-30 mm.
Burze z największym prawdopodobieństwem pojawią się na terenach górskich i podgórskich. Przybiorą one formę pojedynczych komórek, być może także niewielkich multikomórek. Na ich drodze wystąpią przede wszystkim intensywne opady deszczu do ok 20-30mm, które będą mogły powodować lokalne podtopienia, zwłaszcza w zagłębieniach terenu. Mogą pojawić się także silniejsze porywy wiatru do 70 km/h i opady gradu do 1-2 cm średnicy. Nie można wykluczyć powstania superkomórki burzowej, która mogłaby być zdolna do wygenerowania opaów gradu do 3 cm średnicy, jednak ryzyko jej wystąpienia jest niewielkie. Burze będą się przemieszczać powoli, a ich największa aktywność spodziewana jest na godiny popołudniowe i wieczorne.
Stopień 1 zagrożenia nie został wydany, ze względu na niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia grożnych zjawisk, mimo tego nie można ich w 100 % wykluczyć.
…Polska połnocno-wschodnia…
Na tym obszarze, dzięki podwyższonej energii CAPE 300-900 J/kg i słabym uskokom wiatru DLS < 14 m/s dojdzie do rozwoju burz, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu do ok 15 mm, a także opady gradu do 1 cm średnicy i silniejsze porywy wiatru do 70 km/h. Burze będą się przemieszczać ze wschodu na zachód z odchyleniem na południe.