PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.08.2020, godz. 09:15 CEST do 10.08.2020, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany w pasie od północnego zachodu przez centrum Polski po południowy wschód kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia gwałtownych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz opadów dużego gradu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska nadal jest w zasięgu rozległego wyżu z centrum nad rejonem Morza Północnego, jednak jego wpływ na pogodę nieco osłabnie. Pozostaniemy w zasięgu gorącej masy powietrza polarnego kontynentalnego. W porównaniu z poprzednimi dniami, w powietrzu w środkowej i dolnej troposferze zbierze się nieco więcej wilgoci, przez co rozwój głębokiej i wilgotnej konwekcji będzie nieco bardziej intensywny i zacznie się wcześniej.
OMÓWIENIE:
… obszar objęty możliwością burz i 1. stopniem zagrożenia …
Pod wpływem energii CAPE rzędu 1250-2000 J/kg w godzinach popołudniowych w wielu miejscach rozwiną się chmury Cumulonimbus dające przelotne opady deszczu i burze. Ze względu na wolne przemieszczanie się komórek burzowych i dużą wodność troposfery (PW do ok. 40 mm) dużym zagrożeniem podczas burz mogą okazać się nadmierne opady deszczu prowadzące do podtopień. W kilku przypadkach prognozowany jest też rozwój krótkotrwałych, lecz bardzo silnych burz pulsacyjnych charakteryzujących się występowaniem bardzo silnych porywów wiatru i opadami gradu o średnicy do 2-3 cm. Burze z uwagi na brak korzystnych dla ich organizacji większych wartości pionowego ścinania wiatru będą na ogół przybierać formy pojedynczych komórek i niezorganizowanych klastrów burz. W pasie od Pomorza przez centrum kraju po woj. lubelskie i podkarpackie ośrodków burzowych może być więcej i mogą być one nieco bardziej trwałe. W związku z tym faktem, w tych regionach kraju wydaliśmy 1. stopień zagrożenia. Burze zaczną szybko zmniejszać swoją aktywność tuż po zachodzie słońca, choć nie wyklucza się tworzenia pojedynczych ośrodków burzowych także w godzinach nocnych.