Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 17.08.2020 i noc 17/18.08.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  17.08.2020, godz. 08:00 CEST do 18.08.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południa i centrum Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu, dużego gradu oraz silnych porywów wiatru.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień
17.08.2020 i noc 17/18.08.2020

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad zachodnia częścią Polski będzie przesuwać się w ciągu dnia z południa na północ niewielki niż górny. Dodatkowo z południowego-zachodu nasunąć ma się zatoka niskiego ciśnienia. Nad naszym krajem, a w szczególności nad obszarem objętym 1 stopniem zagrożenia w wyniku adwekcji ciepłej, wilgotnej masy powietrza i silnych ruchów wznoszących rozwiną się chmury konwekcyjne.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W wyznaczonych miejscach prognozowana jest umiarkowana, a lokalnie duża chwiejność termodynamiczna. Pokryje się ona ze słabymi, a w obszarze centralnej Polski umiarkowanymi uskokami wiatru (SHEAR 0-6 może przekraczać 15 m/s).

Ze względu na dużą wodność troposfery (PW osiągające nawet 40 mm) głównym zagrożeniem ze strony burz będą opady deszczu o nawalnym natężeniu. Miejscami suma opadów może przekroczyć 40-50 mm. W związku z tym niewykluczone są liczne podtopienia i zalania. Warto wspomnieć o obszarach górskich i podgórskich Polski Południowej, gdzie wznoszenie się powietrza po stokach górskich może prowadzić do ciągłego powstawania wielu uwodnionych komórek burzowych. Jedne z najaktywniejszych burz w tej „strefie” rozwiną się prawdopodobnie na obszarze Beskidów Zachodnich.

W centralnej i wschodniej Polsce z kolei ze względu na korzystniejszy do rozwoju chmur Cb profil pionowy wiatru możliwe jest powstanie burzy wielokomórkowej. Nie wyklucza się, także uformowania superkomórki burzowej. Prawdopodobne są wówczas opady gradu (do 3-4 cm średnicy) oraz silne porywy wiatru osiągające 80-90 km/h.  Istnieje niewielkie ryzyko uformowania się krótkotrwałej trąby powietrznej.

…Pozostały obszar…

W tych miejscach oczekuje się mniejszej zawartości wilgoci w powietrzu. Prognozowane jest, także wystąpienie niższych wartości chwiejności termodynamicznej. Nadal jednak wystąpić mogą silne opady deszczu (suma lokalnie osiągnie 20-30 mm), silniejsze porywy wiatru (do 70 km/h) jak i drobny grad. Konwekcja przybierze głównie „tryb rozproszony”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz